Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Wypalenie zawodowe – objawy i przyczyny

Biznes Data publikacji - 8 października 2021 Autor - Redakcja dobrecechy.pl
wypalenie zawodowe objawy


Praca zajmuje dużą część naszego życia. Osoby, które są bardzo w nią zaangażowane mogą doświadczyć wypalenia zawodowego. Co nazywamy wypaleniem zawodowym i jakie są jego objawy?

Wypalenie zawodowe – co to jest?

Wypalenie zawodowe jest coraz częściej zauważane. Najczęściej dotyka ono osoby, które są bardzo zaangażowane w swoją pracę. Jest to również syndrom osób, które wykonują zawód swoich marzeń.

Wypalenie zawodowe charakteryzuje się poczuciem wyczerpania, braku energii, znacznym spadkiem wydajności. Osoby, które czują się wypalone, dystansują się od współpracowników, stają się cyniczne, wrogie lub oschłe.

Wypalenie zawodowe objawy

Syndrom wypalenia zawodowego niesie ze sobą wiele objawów fizycznych, jak i psychicznych. Nie znaczy to, że jest on łatwy do zdiagnozowania.

Wypalenia zawodowego często doświadczają osoby, które są bardzo zaangażowane w wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Brak umiejętności oderwania się od pracy, ciągłe myślenie o zadaniach do wykonania, uporczywe myślenie o sytuacji w pracy uniemożliwia odpoczynek.

Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym mają problemy ze snem. Często brakuje im energii, odczuwają bóle głowy lub dolegliwości żołądkowe. Są zmęczone, rozdrażnione, a każde zadanie wydaje się być niezmiernie trudne do wykonania.

Wypalenie zawodowe objawy to również utrudnione kontakty ze współpracownikami. W skrajnych sytuacjach osoba dotknięta syndromem wypalenia zawodowego zaczyna unikać zarówno współpracowników, jak i przełożonych. W tym samym czasie znacznie spada samoocena. Osoby te czują się bezwartościowe, nie widzą szans na rozwój i doskonalenie swoich umiejętności.

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest trudne do zdiagnozowania. Bardzo często objawy wypalenia mylone są z depresją.

Warto wiedzieć, że zapobieganie wypaleniu zawodowemu jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze niż leczenie. Warto zadbać o oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Konieczne jest utrzymanie balansu na tych dwóch płaszczyznach. Nie jest to łatwe, szczególnie dla osób, które bardzo angażują się w swoją prace. Jest jednak niezbędne, by móc długo i wydajnie pracować.

W zachowaniu równowagi pomaga znalezienie hobby, które będzie dawało satysfakcję i odciągało myśli od pracy nawet w najtrudniejszych momentach.

Perfekcjoniści powinni nauczyć się realnie oceniać swoje możliwości. Dążenie do perfekcji jest bardzo wyczerpujące i nigdy nie może się udać.

Koniecznie trzeba się również zastanowić, czy praca daje nam satysfakcję. Może zmiana ścieżki kariery będzie lepszym rozwiązaniem?

Proces produkcji etykiet w drukarni

Redakcja dobrecechy.pl

Redakcja DobreCechy.pl to zespół entuzjastów którzy z pasją tworzą treści związane z biznesem, internetem, motoryzacją, zakupami, zdrowiem oraz lifestyle’em. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych informacji i porad, które pomogą naszym czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji w różnych aspektach życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?