Czym są serwery VPN?

Wiele użytkowników Internetu słyszało o VPN – zwłaszcza w kontekście anonimowego surfowania bądź ochrony prywatności. Warto dowiedzieć się, czym jest VPN i na czym polega działanie serwerów VPN.

Bezpieczeństwo w Internecie

W obecnych czasach oglądanie filmików, a także słuchanie muzyki poprzez strony streamingowe stało się już codziennością. Jeszcze dekadę temu prędkość transferu danych była na bardzo niskim poziomie, jednakże było to sposobne. Kwestie, które parę lat temu wydawały się praktycznie niemożliwe, obecnie są już standardem. W kwestiach internetowego bezpieczeństwa wciąż powracającym tematem jest VPN. Należy pamiętać o tym, że VPN jest gwarancją tego, że surfowanie w Internecie będzie w pełni anonimowe, a także bezpieczne. Wiele osób wziąć zastanawia się, na czym to polega oraz jak można go używać.

VPN jak działa?

VPN jest bardzo przydatny niezależnie od rodzaju stron internetowych, jakie chcemy odwiedzić. VPN to skrót od „Virtual Private Network” – czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Dzięki niemu mamy gwarancję, że nasz komputer jest praktycznie niemożliwy do wyśledzenia. Jest tak dlatego, bowiem zamiast łączenia się z naszym dostawcą usług Internetowych, nasz komputer bądź laptop łączy się z serwerami VPN przy pomocy zabezpieczonych, a także zaszyfrowanych połączeń. Kolejnym krokiem jest to, że VPN kontaktuje się ze stroną, której szukamy. Podczas tego momentu szczegóły naszej wizyty będą zapamiętywane przez stronę tak, jak jest zazwyczaj, lecz w oparciu o adres IP serwerów VPN zamiast naszego adresu połączenia internetowego. Na przykład serwis Amazon może wciąż zbierać dane na temat szczegółów naszej wizyty, lecz nie będzie w stanie jej powiązać z naszą osobą, ponieważ będziemy podłączeniu do serwera VPN. W ten sposób można być podłączonym do adresu IP z np. Estonii, Kanady czy wielu innych krajów świata. W ten sposób uzyskamy pełną anonimowość w Internecie.

VPN – Metafora

By jeszcze lepiej można było zobrazować różnicę, warto porównać to z tradycyjną pocztą. Użytkowanie Internety w zwykł sposób, jest jak np. wysyłanie listu – bez korzystania z usług VPN, po wrzuceniu naszego listu do skrzynki, nasz adres domowy będzie odczytany, a ponadto użyty do dowolnych celów przez każdą osobę, która będzie posiadać nasz list. Jednakże należy wysłać ten sam list, używając serwerów VPN, by zamiast tego używać fikcyjnego adresu połączenia internetowego, a także usługi kurierskiej. Warto podkreślić, że nasz list będzie zapisany przy pomocy zastosowania tajnego szyfru. Trzeba też wspomnieć o tym, że dzięki dodatkowej warstwie bezpieczeństwa zastosowanej przez większość serwerów VPN dostępnych na rynku sprawimy, iż żadna ciekawska osoba nie będzie w stanie odczytać treści danego listu. W większym skrócie VPN pozwoli nam surfować po stronach internetowych, nie będąc śledzonym przez osoby trzecie w Internecie. Ponadto serwery VPN zostały tak zaprojektowane, że posiadają ogromną przepustowość, co pozwoli tysiącom użytkowników korzystać z nich podczas jednej chwili.

Redakcja dobrecechy.pl