Wiosenna alergia – jak jej zapobiec?

Mogłoby się wydawać, że nadejście wiosny i budzenie się przyrody do życia to coś, z czego każdy będzie się cieszył. Niestety, nie dla wszystkich jest to powód do radości – dla alergików oznacza to nadejście trudnego czasu, podczas którego będą musieli zmagać się z nieprzyjemnymi objawami alergii. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy im zapobiec i tym samym aktywnie korzystać z obecnej pory roku. Dowiedz się, jak to zrobić!

Co uczula na wiosnę?

Rozkwitające kwiaty, rosnące rośliny, zazieleniające się liście – nie można zaprzeczyć, że przyroda na początku wiosny przygotowuje dla nas niezwykły pokaz. Niestety, dla alergików jest to przede wszystkim oznaka tego, że muszą szczególnie zadbać o swoje samopoczucie. Co powoduje ten dyskomfort? Okazuje się, że już w lutym zaczynają pylić rośliny, których pyłki wywołują liczne nieprzyjemne objawy. Jest to przede wszystkim olsza i leszczyna, potem zaś możemy zauważyć pylenie brzóz, dębów, topoli czy traw. Kiedy wiosna panuje już w pełni, w maju również występują zboża, które też mogą wzmagać nasze alergie. Sygnały tego, że ktoś doświadcza reakcji alergicznej, są łatwo zauważalne – pojawia się katar, kaszel, łzawienie i zaczerwienienie oczu, osłabienie, a u niektórych także zmiany skórne.

Sposoby na walkę z alergią

Istnieją różne sposoby na walkę z alergią. Niektóre z nich są bardziej naturalne, inne mniej. Warto znaleźć taki, który działa i się do niego stosować. Na początku najlepszym krokiem będzie zrobienie testu, który pokaże nam, na jaki czynnik jesteśmy najbardziej narażeni. Gdy już będziemy wiedzieć, starajmy się go unikać – ograniczenie wystawienia się na alergen, a z tym czasu spędzanego na zewnątrz, to jedne z technik stosowanych przez alergików. Unikajmy wychodzenia wtedy, kiedy stężenie pyłków jest najwyższe. Na spacer wybierzmy się w godzinach południowych lub późnym wieczorem. Możemy też zrobić to zaraz po deszczu, wtedy nie ma dla nas zbyt dużego ryzyka. Przez okres, w którym pylą rośliny, powinniśmy szczególnie zadbać o naszą higienę – regularnie pierzmy nasze ciuchy, nie suszmy ich na zewnątrz, myjmy włosy, a do tego zakładajmy okrycie głowy i okulary.

Antyalergiczne artykuły sypialniane

Dbanie o nasze samopoczucie powinno zacząć się od naszej sypialni. Okazuje się, że za sprawą artykułów sypialnianych możemy zapewnić sobie nie tylko komfortowy sen, ale także bezpieczny i zdrowy wypoczynek, za którego sprawą zminimalizujemy działanie alergii. Wystarczy postawić na produkty, które będą antyalergiczne i antybakteryjne – te cechy świadczą o wspaniałej cyrkulacji powietrza i oddychalności, dzięki którym na powierzchni naszego artykułu nie gromadzi się wilgoć, kurz czy inne zanieczyszczenia. Odnajdziemy nie tylko kołdry, pościele, poduszki o takich właściwościach, ale także materace. Są one wykonane z takich tworzyw, które nie uczulają, a jednocześnie gwarantują nam wysoką higienę snu. Zwróćmy uwagę na to, że nawet jeśli nasze przedmioty są antyalergiczne, wciąż powinnyśmy pamiętać o tym, by regularnie je czyścić.

Nie można ukryć, że alergia to wyjątkowa przykra dolegliwość, które nie dość, że przejawia się różnymi nieprzyjemnymi objawami, to jeszcze nie pozwala nam na pełne cieszenie się wiosenną aurą. Dla osób, które zmagają się z tym problemem, musi to być wyjątkowo ciężki okres. Na szczęście istnieją sposoby, którymi możemy zminimalizować niekorzystne działanie alergii – każdy alergik powinien o nich wiedzieć!
 
 Artykuł sponsorowany.

Redakcja dobrecechy.pl