Kaszel po jedzeniu – przyczyny

Kaszel po jedzeniu to dość częsta dolegliwość. Jednorazowy atak kaszlu może powodować zachłyśnięcie, a długotrwały, męczący oraz uporczywy kaszel po spożywaniu posiłków wymagać będzie stosownej diagnostyki. Przyczyną takie stanu może być refluks, astma bądź zachłystowe zapalenie płuc. U dzieci jest to często kaszel alergiczny, który wskazuje uczulenie na dany produkt spożywczy. Warto dowiedzieć się, jak skutecznie radzić sobie z napadem kaszlu po spożywaniu posiłków.

Co oznacza kaszel po jedzeniu?

Kaszel, choć bywa bardzo uciążliwy, to jednak ma bardzo ważną funkcję – doprowadza on do tego, by zanieczyszczenia, który dostały się do środka organizmy, były z niego usuwane. Często przyczynę uporczywego kaszlu znaleźć można nietrudno – nie budzi zdziwienia choćby to, kiedy kaszel wystąpił podczas jakiejś choroby czy infekcji. Takowa przyczyna pojawiania się kaszlu jest nierzadka. W takich przypadkach kaszel po infekcji dość szybko zaczyna ustępować – najczęściej w ciągu 2,3 tygodni.

kaszel po jedzeniu

Bywa też tak, iż pacjenci nie odczuwają żądnych innych objawów pojawienia się infekcji, lecz wciąż występuje u nich kaszel. Przyczyną takiego stanu może być to, że infekcja u pacjenta nie została do końca wyleczona. Inna sytuacja jest wtedy, gdy problem pojawia się w związku z sytuacjami, których przeważnie się z nim nie powiązuje – mowa tu przede wszystkim o ataku kaszlu po spożywaniu posiłków.

Teoretycznie między posiłkami a kaszlem ciężko jest znaleźć właściwe powiązanie. W praktyce jednak z uporczywym kaszlem po jedzeniu zmaga się bardzo dużo ludzi. Możliwych przyczyn pojawiania się kaszlu jest kilka. Najczęściej do mokrego kaszlu po piciu powoduje zachłystowe zapalenie płuc, a także astma. By móc wysunąć prawidłowe przypuszczenia, co jest przyczyną pojawiania się uporczywego kaszlu po spożywaniu posiłków, konieczne będzie przyjrzenie się dodatkowym dolegliwościom towarzyszącym jego napadom.

kaszel jedzenie

Uporczywy kaszel po posiłku a refluks

Cofanie się kwasów z żołądka do przełyku to jedna z prawdopodobnych przyczyn uporczywego kaszlu. Sok trawienny produkowany jest stale, jednakże to właśnie po zjedzeniu pokarmu jego wydzielanie jest bardzo nasilone. Dlatego pacjenci cierpiący na refluks często skarżą się na występowanie uporczywego kaszlu po spożywaniu posiłków czy napojów. Cofanie się kwasu żołądkowego może mieć wiele różnych przyczyn. Przeważnie do tego problemu doprowadza refluks żołądka. Warto wspomnieć też o alergiach, które mogą być także odpowiedzialne za pojawianie się kaszlu po jedzeniu – zwłaszcza suchego.

Redakcja dobrecechy.pl