Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dużo osób poszukujących pracy obawia się rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz, to przebiegnie ona szybko, bezboleśnie i co najważniejsze pomyślnie. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą paść? Jak się przygotować do rozmowy?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowy kwalifikacyjne przebiegają w większości firm w podobny sposób. Zazwyczaj trwa ona od 30 do 60 minut. Czas zależny jest od firmy oraz od stanowiska, na jakie aplikujesz. Zazwyczaj zadawanych jest od 5 do 10 pytań podczas takiego spotkania. Start rozmowy zaczyna się od podania ręki przez osobę rekrutującą. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Dlatego musisz wyglądać na osobę profesjonalną, spokojną oraz życzliwą. Ważny jest kontakt wzrokowy oraz odwzajemnianie gestów, uśmiechów. Na rozmowie kwalifikacyjnej może być kilka osób lub tylko sam rekruter. Na początku przeważnie osoba prowadząca rekrutację w celu przełamania lodów wprowadzi Ciebie w mała rozmowę oraz powie kilka słów o firmie. Następnie zacznie się najważniejsza część, czyli pytania i Twoje odpowiedzi, które przesądzą o tym, czy nadajesz się na to stanowisko czy nie. W końcowym etapie będzie czas na pytania od Ciebie.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przygotowanie się do rozmowy jest kluczowym aspektem, który sprawi, że rozmowa przebiegnie dobrze lub źle. Pierwszą i podstawową rzeczą jest znajomość firmy, w której chcesz pracować. Istotną wiedzą będą wyzwania i sukcesy firmy oraz problemy, jeśli takie się pojawiły. Powinieneś wiedzieć także, jakie wymagania będą Tobie stawiane, jeśli będziesz pracować na stanowisku, na które aplikujesz. Ważna jest w tym przypadku umiejętność mówienia o swoich zaletach, umiejętnościach i kwalifikacjach. Nie zapomnij o korzyściach, jakie przyniesiesz firmie. Przed rozmową warto także sprawdzić, z kim będziesz rozmawiać i można zaczerpnąć o tej osobie kilka informacji.

Jakie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej padają zawsze?

Jest kilka pytań, które padają zawsze lub prawie zawsze. Dlatego warto się z nimi zaznajomić i przed rozmową dokładnie przygotować wyczerpujące odpowiedzi. Oto najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych:
– Proszę, abyś powiedział nam coś o sobie i opisał swoje osiągnięcia
– Dlaczego aplikujesz na to stanowisko i dlaczego chcesz zmienić dotychczasową pracę?
– Co możesz powiedzieć o naszej firmie oraz dlaczego akurat Ciecie powinniśmy zatrudnić?
– Opowiedz nam o swoich słabych stronach oraz gdzie widzisz swoją osobę za pięć lat.
– Czy lubisz pracować w zespole i z kim lubisz pracować?
– Powiedz, jakie są Twoje zainteresowania oraz co motywuje Cię do pracy.
Przygotować się możesz także na pytanie o zarobki, bo jest ono również bardzo często zadawane. Najważniejszą kwestią jest przygotowanie sobie jasnych i sensownych odpowiedzi. Na rozmowie kwalifikacyjnej ważna jest pewność siebie. Odpowiedzi muszą być konkretne. Jąkanie się lub zbyt długie zastanawianie niezbyt dobrze wygląda.

Redakcja dobrecechy.pl