Jak przyspieszyć internet? Praktyczne porady

Internet w dzisiejszym świecie staje się równie potrzebny, co stałe podłączenie gospodarstwa domowego do prądu. Nic więc dziwnego, że wszyscy użytkownicy internetu dbają o to, aby ich łącze było możliwie jak najbardziej stabilne i szybkie. Niestety dość często pomimo teoretycznie wysokiej szybkości transferu internetu, jego faktyczna prędkość jest bardzo niska. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji często pojawia się pytanie, jak przyspieszyć internet?

Aktualizacja routera

Szukanie źródła problemu związanego z powolnym działaniem internetu warto rozpocząć od spraw zupełnie najprostszych, czyli tych związanych z samym sprzętem. Jak bowiem każdy wie, domowy internet może działać dzięki temu, że posiada się router. Jak się jednak okazuje, sprzęt ten, podobnie jak inne urządzenia, musi mieć od czasu do czasu aktualizowane oprogramowanie. Stary i nieaktualny soft jest stosunkowo częstym powodem wolnego działania internetu.

Przeniesienie routera

Jeśli internet przewodowy, czyli ten uzyskiwany z połączenia np. komputera z routerem poprzez przewód, jest stabilny i szybki, lecz zawodzi domowa sieć WiFi, może to oznaczać, że router stoi w złym miejscu i emitowany przez niego sygnał jest zakłócany. Warto więc w takiej sytuacji zmienić miejsce routera np. na takie, w którym będzie on ustawiony bliżej środka domu lub też nie będzie zasłaniany wieloma ścianami.

Zmiana częstotliwości sieci

Ogromna większość urządzeń wykorzystujących Wi-Fi, domyślnie ustawione jest na częstotliwość 2,4 GHz. Powoduje to, że pasmo to jest dość gęste i zapchane, co może powodować kiepską jakość połączenia, a co za tym idzie również wolne działanie internetu. Jak sobie poradzić z tym problemem?
W sytuacji, gdy ma się problem z siecią i ma się pewność, że korzysta ona ze starej częstotliwości, warto połączyć się z routerem, wykorzystując do tego nowa, znacznie szerszą częstotliwość, czyli 5 GHz. Jest ona o wiele większa, a przy tym jest jeszcze dość luźna, ponieważ mało kto z niej korzysta. Połączenie się z taką siecią powinno od razu przyspieszyć internet.

Usunięcie z komputera wirusów

Bardzo często spotykanym problemem związanym z wolną pracą internetu na komputerze jest obecność na nim wirusów. Szkodliwe oprogramowanie może nie tylko spowalniać działanie samego komputera, lecz może przyczyniać się także do powolnego działania internetu.
Jak przyspieszyć internet w takiej sytuacji? Niezbędny w tym wypadku będzie profesjonalny program antywirusowy, który będzie w stanie zeskanować cały dysk twardy komputera, a następnie zlokalizować i usunąć wszystkie obecne na nim wirusy. Jeśli problem pomimo tego nie zniknie, polecanym rozwiązaniem jest sformatowanie dysku twardego i zainstalowanie zupełnie nowego systemu operacyjnego.

Zmiana operatora

Jeśli powyższe metody nie poskutkują i pomimo wszelkich działań prędkość internetu nadal będzie zbyt niska, warto zmienić dostawcę internetu. Istnieje bowiem możliwość, że w naszej okolicy dany dostawca zwyczajnie ma problemy z infrastrukturą i pomimo kupowania szybkiego internetu, nie jest możliwe wykorzystanie jego możliwości z uwagi na aspekt technicznych ograniczeń.

Redakcja dobrecechy.pl