Choroby serca – objawy, których nie powinno się ignorować

Choć choroby serca mogą być skutecznie leczone, a osoby zmagające się z nimi mają szansę na długie, spokojne życie, ich rozpoznanie w odpowiednim czasie nie jest proste. Zdecydowana większość ma gwałtowny przebieg. Pacjent orientuje się, że z jego organizmem dzieje się coś złego stosunkowo późno. W skrajnych przypadkach nie można mu już udzielić pomocy. Na szczęście, gdy w grę wchodzą choroby serca objawy kolejnych z nich są medycynie dobrze znane. Na które pacjenci powinni więc uważać w szczególny sposób?

Po pierwsze – ból w klatce piersiowej

Dolegliwości bólowe bardzo często są tym, co skłania pacjentów do odwiedzenia kardiologa. Przeważnie sygnalizują niedokrwienie mięśnia sercowego, który nie radzi sobie z różnicą między zapotrzebowaniem na tlen oraz jego podażą. Sam ból może być opisywany różnie, przeważnie możemy jednak usłyszeć o uczuciu przypominającym ściskanie, gniecenie oraz pieczenie w okolicach piersi. Pacjenci rzadko zwracają uwagę na rzeczywistą uciążliwość tego objawu, przyznają jednak, że wprowadza on pewien dyskomfort. Jedną z jego cech charakterystycznych jest też rozlany charakter przez co trudno jest wskazać konkretne miejsce, w którym występuje. Typowy ból o takim charakterze nie trwa długo i ustępuje po maksymalnie dziesięciu minutach. Jeśli utrzymuje się dłużej, a do tego pojawiają się przy okazji duszności, obfite poty oraz lęk, może być sygnałem świadczącym o zawale serca i wymaga natychmiastowej interwencji.

Po drugie – kołatanie serca

Kołatanie serca jest opisywane przez pacjentów jako nieprzyjemne uczucie wyrażające się w jego niemiarowym, często przyspieszonym biciu. Może być charakterystyczne także dla osób zdrowych pojawiając się pod wpływem emocji i wzmożonego wysiłku fizycznego, może jednak sugerować również obecność chorób układu krążenia oraz serca. Objaw ten jest wywołany zmianami w pracy serca, zarówno dotyczącymi jego rytmu, jak i siły skurczy.

Po trzecie – obrzęki

Jeśli w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej narządów i tkanek zaczyna gromadzić się płyn, pacjenci często obserwują obrzęki. I w tym wypadku nie mamy do czynienia z objawem jednoznacznie wskazującym na choroby serca, bo obrzęki mogą być też konsekwencją zbyt długiego siedzenia lub stania. Utożsamia się je jednak również z chorobami układu krążenia. Przeważnie informują o niewydolności serca, są jednak obserwowane także w przypadku wad zastawkowych serca. Ich obecność uzasadnia skontaktowanie się z kariologiem i wykonanie dodatkowych badań.

Redakcja dobrecechy.pl