Diagnostyka przyczyn oziębienia i zasinienia palców

Mogłoby się wydawać, że oziębienie i zasinienie palców to rzecz tak trywialna, że nie wymaga diagnostyki. Nic bardziej mylnego! Choć objaw ten sam w sobie nie jest niebezpieczny, a większość przypadków ma charakter pierwotny i nie wymaga leczenia, problemy z sinieniem i oziębieniem palców mogą świadczyć o rozwijających się chorobach przewlekłych. Stan ten wymaga wdrożenia kompleksowej diagnostyki, w skład której wchodzi badanie USG Doppler palców.

Co może być przyczyną problemów z zimnymi i sinymi palcami?

Jednym z najczęstszych zaburzeń wiązanych z sinieniem palców jest akrocyjanoza. W jej przebiegu dochodzi do napadowego zasinienia części dalszych kończyn na tle zaburzeń naczynioruchowych. Stan ten często nasila się podczas ekspozycji na niskie temperatury, przy czym nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe czy zmiany skórne. Akrocyjanoza najczęściej jest niegroźnym defektem kosmetycznym, który nie wymaga specjalistycznego leczenia. Niestety, niekiedy zaburzenie to może być wtórne do współistniejących chorób, takich jak czerwienica prawdziwa czy nadpłytkowość.

Innym zaburzeniem naczynioruchowym, który powoduje zasinienie palców, jest objaw Raynauda. Czym różni się on od akrocyjanozy? Zaburzeniu temu towarzyszą dolegliwości bólowe palców, a także ich napadowe zblednięcie, oziębienie czy drętwienie. Objaw Raynauda może być pierwotny i przebiegać bez związku z innymi schorzeniami – jest wtedy zwany chorobą Raynauda. Niekiedy jednak objaw Raynauda może być objawem rozwijających się schorzeń, takich jak:

  • twardzina układowa;
  • guzkowe zapalenie tętnic;
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • chłoniaki i białaczki;
  • szpiczak mnogi;
  • fibromialgia;
  • nadciśnienie płucne.

USG Doppler w diagnostyce problemów z palcami

Większość stanów przebiegających z oziębieniem lub zasinieniem ma swoje podłoże w zaburzeniach naczynioruchowych. Nie wymagają one specjalnej diagnostyki, gdy osoby obserwują u siebie taki objaw od wielu lat, jednak zdecydowanie warto udać się do specjalisty w momencie, gdy problemy z palcami pojawiają się nagle. Do badań wyjątkowo przydatnych w diagnostyce różnicowej zaburzeń naczynioruchowych zalicza się badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera.

Przypomina ono zwykłe badania USG, jednak oprócz oceny anatomii i struktury naczyń, umożliwia również ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi. To nieocenione narzędzie w diagnostyce wszelkiego rodzaju zaburzeń ukrwienia. USG Doppler palców jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, a przede wszystkim całkowicie bezpiecznym. Ważny jest także fakt, że pacjent nie potrzebuje specjalnego przygotowania, a informacje o ewentualnych zmianach specjalista może przekazać jeszcze w czasie trwania wizyty.

Artykuł sponsorowany

Redakcja dobrecechy.pl