Jak sprawdzić samochód – najlepsze metody

Polski rynek aut używanych jest bardzo duży. Kupno samochodu prosto z salonu jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie nieliczne osoby. Dodatkowo większość aut jest kupowana przez wypożyczalnie, firmy, a także floty. Klient, który zdecydował się na kupno pojazdu używanego, szuka wszelkich form zabezpieczenia. Nikt z nas nie chciałby, by świeżo kupiony pojazd więcej stał u mechanika, niż służył jako środek transportu. Dlatego na rynku pojawiły się firmy, które mają w ofercie usługi sprawdzające samochody przez kupnem.

Zakup używanego samochodu

Postawienie na używane auto może wiązać się z pewnym ryzykiem. Jeśli chcemy je ograniczyć do zera, powinniśmy dokonać oględzin samochodu jeszcze przed zakupem. Dużo kwestii jesteśmy w stanie ocenić samemu, lecz najlepiej będzie zlecić usługę oględzin samochodu firmie, które się tym zajmuje. Warsztatów na rynku znaleźć można bardzo dużo. Najgorzej, jeśli wybierzemy serwis, który polecał sprzedawca. Handlujący samochodami często działają w komitywie z serwisantami. Po sprawdzeniu auta u poleconego przez sprzedawcę serwisanta dowiemy się tylko tego, że samochód jest w idealnym stanie. Realny stan auta jest zupełnie inny. Dlatego najlepiej postawić na niezależny warsztat bądź zdecydować się na pomoc wybranego specjalisty. Dzięki temu będziemy mieli absolutną pewność, że z samochodem jest wszystko w porządku.

Jak sprawdzić samochód?

Jeśli chcemy sprawdzić samochód na własną rękę, to nic nie będzie stało nam na przeszkodzie. Samodzielne sprawdzanie samochodu powinniśmy zacząć przede wszystkim od wykrycia śladów uszkodzeń. Kolejnym etapem powinno być sprawdzenie oświetlenia oraz elementów nadwozia. Warto także przetestować drzwi, czy na pewno zamykają się poprawnie. Kolejną ważną rzeczą będzie sprawdzenie śladów korozji oraz wszelkich uszkodzeń. Jeśli wszystko jest tak jak w ogłoszeniu, to warto będzie sprawdzić stan opon, tarcz hamulcowych, a także poziom płynów eksploatacyjnych. Kultura pracy jednostki, działanie zamków, a także wydajność układu klimatyzacji to rzeczy, które niewątpliwie powinny być przez nas sprawdzone. Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest dość długa. Znaczna większość mankamentów technicznych jest do wykrycia już podczas jazdy próbnej. Jednakże najlepszym wyborem będzie oddanie auta na przegląd u renomowanego mechanika. Dzięki temu będziemy mieli absolutną pewność, że nasz nowy zakup jest w dobrym stanie i nie otrzymamy żadnej niespodzianki przez najbliższe dni. Dzięki temu oszczędzimy sobie wielu nerwów.

Redakcja dobrecechy.pl