Wyjaśniamy jak podłączyć telefon do telewizora

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się telewizory Smart TV, które są niezwykle funkcjonalne. Można na nich przeglądać internet, słuchać muzyki, a także oglądać stacje telewizyjne.

Jak podłączyć smartfona do TV?

Wiele osób zastanawia się jak podłączyć telefon do telewizora, więc w tym artykule postaramy się to wyjaśnić. Multimedia zgromadzone na telefonie mogą być udostępnione na ekranie telewizora. W ten sposób można wykorzystać smartfon jako uniwersalny pilot. Praktycznie w każdym domu jest dostępna sieć WiFi. Telewizor powinien mieć przede wszystkim opcję podłączenia do internetu przy użyciu fal radiowych. Jeżeli takiej funkcji nie posiada to wtedy musimy użyć klasycznego sieciowego kabla. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest oczywiście kabel HDMI. Złącze Micro-USB jest obecnie stosowane we wszystkich smartfonach. Żeby podłączyć telefon przy użyciu kabla HDMI, należy wyposażyć się w przejściówkę MHL Micro-USB-HDMI. Koszt oryginalnego akcesorium wynosi 120 zł, ale tańsze zamienniki można kupić nawet za 20 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie ma dużej różnicy w jakości obrazu oraz wydajności, dlatego spokojnie można zdecydować się na zamiennik.

Technologia Miracast

Warto dodać, że niektóre przejściówki mają opcję podłączenia źródła zasilania dla smartfona. Jest to przydatna funkcja, jeżeli w planach mamy długotrwałe używanie telefonu. Nie trzeba wtedy rozłączać urządzenia, żeby naładować baterię. Coraz popularniejsza staje się także technologia Miracast. Tradycyjne udostępnianie treści przy pomocy sieci WiFi jest już mało wydajne, a rozwój technologiczny sprawił, że można dziś korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Można powiedzieć, że Miracast działa jak wirtualny kabel HDMI. Zawartość może być podzielona między dwoma urządzeniami, które są podłączone. Nie trzeba również tracić czasu na wyszukiwanie zawartości, ponieważ ekran smartfona może być zduplikowany bezpośrednio na wyświetlacz telewizora. Najpierw należy jednak sprawdzić, czy telefon ma opcję synchronizacji. Później trzeba aktywować możliwość podłączenia peryferyjnych urządzeń.

Synchronizacja urządzenia z telefonem

Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie smartfony mają funkcję Smart View. W takiej sytuacji niezbędne jest zainstalowanie aplikacji „Miracast”. Bardzo łatwo jest zsynchronizować urządzenie z telefonem, dlatego nawet początkujące i mało doświadczone osoby nie powinny mieć z tym żadnych problemów. Telefon komórkowy może być wykorzystany nawet jako pilot do zdalnego sterowania telewizorem. Sterowanie odbywa się przy użyciu sieci WiFi, więc smartfon nie musi wcale posiadać wbudowanego portu podczerwieni. Niektóre modele telefonów oczywiście zostały wyposażone w funkcję IrDa, dzięki czemu proces jest maksymalnie ułatwiony. Wystarczy uruchomić odpowiednią aplikację oraz skierować telefon w stronę telewizora. Trzeba też pamiętać, że każda aplikacja powinna być odpowiednio skonfigurowana. Dostępne są dwie możliwości konfiguracji: manualna oraz automatyczna. Znacznie szybsza jest konfiguracja automatyczna, ponieważ wszystko wykonuje za nas system.

Redakcja dobrecechy.pl