Jak leczyć problemy ze snem?

Bezsenność to dolegliwość, która dotyka wielu osób niezależnie od płci czy wieku. Może mieć ona różne podłoża, często do przyczyn ze snem zalicza się nieodpowiednie warunki do spania takie jak zbyt wysoka temperatura w pokoju. Warto zwrócić uwagę na to, że głównymi przyczynami bezsenności są wszelkiego rodzaju problemy ze zdrowiem takie jak: zgaga, bezdech nocny czy choroby reumatyczne.

Problemy ze snem, co to?
Problemy ze snem to problemy z zasypianiem, złą jakością i higieną snu oraz regularne przebudzanie się w nocy. Spanie to zaraz po czuwaniu najbardziej podstawowe rytmy biologiczne, które umożliwiają funkcjonowanie. Problem ten dotyczy wielu osób, niezależnie od tego, w jakim wieku i płci one są. Warto zastanowić się nad jakością swojego snu. Wystąpienie problemów ze snem do zdiagnozowania jest możliwe dopiero po tym, gdy określi się, ile trzeba spać w przypadku określonej osoby.

Ciężko jest określić ile należy przespać godzin w ciągu dnia aby uznać, że czas poświęcony na sen jest optymalny. Jednakże, gdy zaczyna się odczuwać zmęczenie w ciągu dnia, które spowodowane jest przebudzaniem się w nocy, to należy udać się do lekarza. Tym samym
można powiedzieć, że małe dzieci do 2. roku życia powinny spać nawet do 14 godzin na dobę. Z upływem lat, czas ten jest ograniczany, np. dziecko 5-letnie spać powinno mniej niż 13 godzin, dwunastolatek spać powinien około 10 godzin. Ile powinien spać dorosły? Średnio osoba dorosła potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Osoby starsze, czyli seniorzy spać powinni jak najkrócej, czyli w okolicach 7 do 8 godzin.

Problemy ze snem – przyczyny i leczenie
Problemy z prawidłowym snem powodowane są przez wiele czynników. Do najczęstszych powodów występowania tej dolegliwości zalicza się przede wszystkim regularne przyjmowanie leków i substancji, które zaburzają rytm snu. Warto więc skonsultować przyjmowane substancje ze swoim lekarzem, po to, aby wyeliminować te, które mogą być powodem bezsenności.

Do przyczyn zalicza się również choroby psychiczne i zaburzenia takie jak depresja czy zaburzenia lękowe. Spożywanie dużych ilości alkoholu lub, krótko mówiąc, alkoholizm, również jest możliwym powodem pojawienia się problemów ze snem,
Eksperci z dziedziny psychologii sądzą, że problemy ze snem, jako iż dotyczą osób niezależnie od wieku, są związane z ogólnym brakiem sił psychicznych, który wynikać mogą z przemęczenia w pracy i w szkole lub z powodu przeżywania sytuacji rodzinnych. Jak więc wyleczyć się z bezsenności? Indywidualna przyczyna problemu powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza, który posiada wymaganą wiedzę do określenia przyczyn.

Lekarz rodzinny po rozpoznaniu przyczyn, w razie wątpliwości może zadecydować o tym, aby skierować pacjenta do psychiatry, neurologa, kardiologa, a także do endokrynologa. Problemy ze snem leczone są przez stosowanie środków farmakologicznych. Ponadto zalecane są również terapie poznawczo-behawioralne, na których pacjenci dowiedzą jak się poprawić jakość snu. Do podstawowych zasad zalicza się to aby traktować swoje łóżko wyłącznie do spania. Warto więc porzucić czytanie książek lub przeglądanie Internetu na telefonie przed snem.

Redakcja dobrecechy.pl