Dlaczego warto wykonywać u ginekologa badanie cytologiczne?

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonać profilaktyczne badanie cytologiczne. Cytologia jest testem, dzięki któremu możliwe jest wykrycie niewłaściwych komórek w szyjce macicy, dzięki czemu w razie konieczności można wdrożyć leczenie. Badanie cytologiczne należy powtarzać, nie wystarczy wykonać je jednorazowo.

Cytologia wykonana przez ginekologa jest najważniejszym elementem w profilaktyce raka szyjki macicy. Test może pokazać nieprawidłowe komórki w szyjce macicy, z których może rozwinąć się nowotwór. Sprawdź, dlaczego warto wykonywać cytologię.

W jaki sposób ginekolog wykonuje badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika i pobraniu przy pomocy szczoteczki komórek znajdujących się na tarczy, oraz w kanale szyjki macicy. Następnie ginekolog nakłada rozmaz na szkiełko cytologiczne i przekazuje go do laboratorium. Wynik badania dostępny jest najczęściej po dwóch tygodniach.

W jaki sposób pacjenta powinna przygotować się do badania?

Jest kilka zasad, których pacjentka powinna się trzymać, przygotowując się do badania, między innymi:

– podczas miesiączki nie powinno się zgłaszać do ginekologa w celu wykonania cytologii;

– na 4 dni przed pobraniem wymazu nie powinno się przyjmować leków hormonalnych;

– na pobranie wymazu nie powinno się zgłaszać wcześniej niż 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki;

– jeśli wcześniej było przeprowadzane badanie ginekologiczne przezpochwowe USG, powinien upłynąć od niego co najmniej tydzień.

Czy badanie cytologiczne jest bolesne?

Niektóre kobiety boją się udać do ginekologa na badanie cytologiczne, sądząc, że jest bolesne. Otóż badanie do bolesnych nie należy i jest całkowicie bezpieczne, trwa nie dłużej niż kilka minut. Kobieta musi rozebrać się od pasa w dół i usadawia się na fotelu ginekologicznym. Do pobrania wymazu ginekolog stosuje wziernik i szczoteczkę cytologiczną jednorazowego użytku. Badanie daje szanse na wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Główne przyczyny raka szyjki macicy

Główne przyczyny raka szyjki macicy:

– szczególnie narażone są kobiety, które często zmieniają partnera;

– długoletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej;

– infekcje narządów rodnych, takie jak chlamydia i rzeżączka;

– palenie tytoniu;

– niedobór witamin A i C;

– a także przy dużej liczbie ciąż i porodów.

Cytologia jest badaniem bezinwazyjnym, który jedynie może przez krótką chwilę dawać pacjentce poczucie lekkiego dyskomfortu, niemniej jednak chroni ją przed nowotworem. Jeśli jednak okaże się, że lekarz stwierdzi zmiany o charakterze dysplastycznym, kieruje pacjentkę na dalsze badania.

Redakcja dobrecechy.pl