Joie de vivre – jak wprowadzić francuską radość życia do swojego domu?

Radość życia to coś do czego dąży każdy z nas. Niektórzy czują ją każdego dnia, a inni usilnie próbują uchwycić się choćby namiastki szczęścia. Na pewno warto wprowadzić do swojego życia i domu francuskie joie de vive. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak to zrobić.

Światło zawsze daje więcej szczęścia

Bez wątpienia na nasze samopoczucie wpływa ilość światła. W końcu nie bez powodu w Finlandii, gdzie panuje noc polarna i przez pół roku Finowie cierpią na niedostatek światła słonecznego, odsetek samobójstw jest bardzo duży. Oczywiście to duże uproszczenie, bo depresja jest bardzo złożoną chorobą. Niemniej jednak faktem jest, że większy poziom witaminy D3 może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, stąd warto oczywiście z umiarem zażywać kąpieli słonecznych, ale i wprowadzać jak najwięcej światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego do swojego wnętrza. Witamina D pozytywnie wpływa na produkcję endorfin, a także dopaminy i serotoniny. Warto, by w mieszkaniu było jak najwięcej naturalnego światła. Dobrze sprawdzą się duże przeszklenia w oknach, choć można również wzorem francuzów i ich paryskich mieszkań postawić na długie lustra na ścianach. Jeżeli chodzi o światło sztuczne, to na pewno warto postawić na optymalne oświetlenie do salonu, w którym zwykle spędza się najwięcej czasu. Sprawdzą się plafony, które mogą wpisywać się zarówno w nowoczesny styl, jak i klasyczny czy glamour. W paryskim stylu stawia się na eklektyzm stąd takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi. Można wybrać plafon zdobione kryształkami albo o geometrycznych nowoczesnych, abstrakcyjnych formach. Takie oświetlenie oferuje sklep z oświetleniem iLuve. Ponadto bez wątpienia dobrym wyborem będą stojące lampy z abażurem. Można wybrać model z kloszem zdobionym kryształkami, które będą odbijać światło, podobnie jak plafony o takim designie. Istotne znaczenie ma również dobór żarówek z ciepłym źródłem światła, jak najbardziej zbliżonym do światła słonecznego.

Miękkie tapicerowane meble, w których możesz dobrze wypocząć

Kolejnym elementem, który może wprowadzić francuski szyk i radość życia są meble tapicerowane do salonu. Warto postawić na wypoczynki z miękką, aksamitną tapicerką tkaninową. Jak wiadomo Francuzi, dla których moda jest ważną częścią życia dużą wagę przywiązują do jakości tkanin. Warto zatem wybrać narożnik w pastelowym kolorze, który wpisze się w joie de vivre, zdobiony pikowaniami charakterystycznymi dla glamour. Meble tapicerowane mogą być posadowione na stylowych nóżkach. Wysokie ułatwią sprzątanie. Będzie można je nawet załatwić decydując się na odkurzacz automatyczny, który żmudną pracę wykona za nas. Ważne będą regulowane zagłówki, a także wysokoelastyczne wypełnienie. Takie elementy zapewnią najwyższy poziom wygody, pozwolą wypocząć i cieszyć się życiem i czasem spędzanym w salonie np. podczas oglądania ulubionego serialu czy po prostu rozmowy z przyjaciółmi przy kawie. Warto wiedzieć, że stolik kawowy dopasowany do mebli tapicerowanych może być wykonany z postarzanego drewna. Eklektyzm często gości we francuskich wnętrzach.

Otaczaj się sztuką, która wprowadza do wnętrza joie de vivre

Na pewno sztuka przez wielkie „Sz” jest także tym, co może dawać radość. Dlatego warto w swoim salonie postawić na udekorowanie ściany reprodukcją, która wzbudza pozytywne emocje. Może być to również obraz sztuki nowoczesnej albo grafika umieszczona w antyramie. Ważne by ten element wprowadzał elegancję, harmonię, ale i wielkomiejską radość życia. W końcu otaczanie się pięknymi przedmiotami także się w nią wpisuje.

Postaw na rośliny, które redukują stres i pozwalają się zrelaksować, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie

Na koniec nie możemy zapomnieć jeszcze o elemencie, który redukuje stres, poziom kortyzolu i pozwala się odprężyć, a mowa o roślinach i ich uprawie. Rośliny doniczkowe mogą stać na nowoczesnych, modernistycznych kwietnikach albo kwietnika w formie drabiny. Owa drabina może być postarzana, co także wpisze się we francuski szyk. Oczywiście rośliny zawsze powinny być zadbane i wypielęgnowane. Świeże, cięte kwiaty w wazonie, zwłaszcza te wonne, jak lawenda także wprowadzą pozytywny nastrój i radość do wnętrza.

Redakcja dobrecechy.pl