Tłumaczymy jak zresetować telefon

Nawet najlepsze smartfony mogą odmówić posłuszeństwa po kilku latach użytkowania. System zaczyna wtedy wolniej działać, a aplikacje się zacinają. Dlatego warto wiedzieć jak zresetować telefon, ponieważ reset smartfona może w takiej sytuacji naprawdę pomóc.

Po co wykonuje się reset telefonu?

Reset to inaczej zakończenie pracy smartfona i ponowne uruchomienie oprogramowania lub systemu operacyjnego. Można wyróżnić reset miękki oraz twardy. Warto z tego skorzystać w momencie, gdy chcemy wyczyścić dane. Przed sprzedażą telefonu należy koniecznie wykonać pełny reset sprzętu, żeby inne osoby nie uzyskały dostępu do plików przechowywanych na naszym telefonie. Miękki reset to po prostu wyłączenie oraz ponowne uruchomienie telefonu. Żeby zresetować urządzenie trzeba wcisnąć odpowiedni przycisk w smartfonie, który z reguły znajduje się po prawej stronie. Po wyłączeniu telefonu należy wyjąć, a potem ponownie włożyć baterię. Należy jednak pamiętać, że czasami niezbędne jest wykonanie twardego resetu, żeby pozbyć się wszystkich problemów. Chodzi tu o to, żeby przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Wszystkie aplikacje, ustawienia oraz pliki użytkownika zostaną bezpowrotnie usunięte, dlatego wcześniej należy się do tego odpowiednio przygotować i zrobić zapasową kopię pamięci. Twardy reset jest nazywany także formatowaniem, a sposób wykonywania takiego resetu jest przede wszystkim uzależniony od producenta smartfona.

Reset telefonu z systemem Android

Bardzo łatwo można przeprowadzić reset na telefonie z systemem Android. Najpierw trzeba wejść w „Ustawienia”, a potem kliknąć „System”. W następnym etapie należy wybrać „Kopia zapasowa i resetowanie” i tu będzie dostępna opcja „Przywróć ustawienia fabryczne”. W niektórych telefonach ścieżka dostępu może wyglądać trochę inaczej, ale nie powinna się wiele różnić. Telefon powinien się wyłączyć, a następnie automatycznie uruchomić ponownie. Reset telefonu z systemem iOS trochę się różni, ale również jest bardzo prosty do wykonania i nikomu nie powinien sprawić większych problemów. Należy przytrzymać przycisk „Włącz/wyłącz” i czekać do czasu aż pojawi się suwak na wyświetlaczu smartfona. Urządzenie zostanie wyłączone, jeżeli suwak przeciągniemy w prawo. Żeby ponownie uruchomić telefon należy wcisnąć przycisk „Power”, a po kilku sekundach logo Apple powinno się pojawić na ekranie. Jeżeli urządzenie nie reaguje to niestety będzie potrzebne wykonanie twardego resetu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, to możesz skorzystać z pomocy serwisu, w którym pracują bardzo doświadczone oraz wykwalifikowane osoby.

Redakcja dobrecechy.pl