Płyn do wspomagania

Wspomaganie kierownicy jest wielkim ułatwieniem dla każdego kierowcy, zwłaszcza podczas jeżdżenia po mieście. Jednak by układ wspomagania działał bezawaryjnie, musimy regularnie wymieniać w nim płyn.

Do czego potrzebny jest płyn układu wspomagania kierownicy?

Często ludzie pamiętają o wymienianiu płynu do spryskiwaczy, chłodnicy czy do hamulców, jednakże rzadko sprawdzają stan oleju do układu wspomagania. To właśnie dzięki niemu można z o wiele mniejszą siłą obracać kierownicę – jest to bardzo przydatne w czasie parkowania w mieście. Pompy wspomagania wytwarzają ciśnienie, które tłoczy olej do układu będącym nośnikiem siły obrotu. Dzięki temu praktycznie całe obciążenie nie trafia bezpośrednio do kół pojazdu.

Warto podkreślić, że używanie płynu do wspomagania kierownicy będzie powodować także, iż kierownica z łatwością i sporo szybciej wracać będzie do swojej początkowej pozycji po skręcie. Dodatkowo płyn wspomagania kierownicy zabezpiecza przed tarciem różnych mechanizmów w układzie wspomagania. Podczas wycieku płynu lub braku wymiany na czas, może to skutkować dość poważną awarią w całym układzie wspomagania. Przeważnie na pierwszym miejscu ulegnie uszkodzeniu pompa wspomagania – od razu można to zauważyć w czasie jazdy samochodem lub podczas próby parkowania.

Rodzaje płynów do wspomagania

Na rynku kupić może płyny o różnym kolorze. Na opakowaniu widnieć będzie informacja dotycząca marek samochodów do których dany płyn jest przeznaczony – oznacza to, iż konkretny producent posiada licencję na produkcję płynu dla konkretnej marki samochodu. Nie warto kierować się przede wszystkim kolorem, a składem mieszanki, bowiem często przydarza się, iż ten sam kolor może mieć płyn o różnym składzie. Na rynku dostępne są mieszanki: mineralne, półsyntetyczne, a także syntetyczne.

Jaki płyn do wspomagania najlepiej wybrać?

Powinniśmy przede wszystkim przestudiować instrukcję danego samochodu – jaki olej do wspomagania zalecany jest przez producenta. Najlepsze jakościowo oleje są syntetyczne. Nie warto też kierować się niską ceną podczas kupna, ponieważ koszt butelki to około 30-40 złotych, dlatego najlepiej będzie kupić produkt od znanego producenta oraz dobrej jakości. Dobrze będzie też rozważyć zakup produktu wzbogaconego o środki, które eliminują wycieki z układu wspomagania i które będą zapobiegać ich powstawaniu. Wiele producentów dodaje także wszelkie mieszanki uszlachetniające, które skutecznie mogą pomóc wydłużyć żywotność w całym układzie.

Redakcja dobrecechy.pl