Samochody rodzinne – jakie najlepiej wybrać?

Samochody rodzinne powinny być przede wszystkim bezpieczne, pakowne, a także ekonomiczna. Nie oznacza to wcale, iż wybór jest prosty, ponieważ producenci oferują mnóstwo pojazdów, który spełniają powyższe kryteria – zaczynając od kombi, a kończąc na SUV-ie lub VAN-ie. Warto podpowiedzieć, na co najlepiej zwracać uwagę i jaki samochód rodzinny najlepiej kupić.

samochody rodzinne – jakie powinny być?

Samochód rodzinny powinien być przede wszystkim bezpieczny, praktyczny, komfortowy, przestronny, funkcjonalny i stosunkowo tani w eksploatacji. Jeśli poszukujemy takie auto, to świetna wiadomość, ponieważ producenci aut prześcigają się w ofertach pojazdów rodzinnych. Na rynku będzie można znaleźć wiele aut, dzięki którym będziemy mogli przewozić gromadkę energicznych dzieci i wiele bagaży. Takim autem mogą być SUVy Toyoty, takie jak chociażby Toyota RAV4 lub Toyota Highlander, które są autami przestronnymi, bezpiecznymi oraz dzięki napędowi hybrydowemu ekologiczne.

Co jest ważne przy wyborze samochodu rodzinnego?

Samochód rodzinny to w pewnym sensie osobna kategoria aut. Cztery, a nawet więcej osób – w tym także malutkie dzieci – potrzebują stosownych warunków do podróżowania. Tego typu samochód powinien być przede wszystkim bezpieczny. Jest to istotna cecha niezależnie od przeznaczenia danego samochodu. Jednakże dla rodziców bezpieczeństwo będzie nabierało dodatkowego znaczenia – i bardzo słusznie. Warto też wspomnieć o bezawaryjności pojazdu, a także jego wynikach w testach zderzeniowych oraz bezpieczeństwa, np. ADAC. W samochodzie powinniśmy móc założyć foteliki dziecięcy w systemie ISOFIX ( w nowszych modelach jest to już standardem). Dobrze będzie zadbać o większą liczbę poduszek powietrznych, a także innych wszelkich rozwiązań, które będą poprawiać bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Wózek, łóżeczko, torby czy zabawki, są to rzeczy, które zabiera się często na rodzinny wypad za miasto. Oznacza to głównie górę bagaży, które trzeba przewieźć. Dlatego auto powinno być pakowne, bagażnik musi być duży, a pojazd przestronny w środku. W dłuższych trasach samochód typu sedan to może okazać się niestety za mało. Lepszą opcją będzie Van bądź SUV. Samochód w wersji kombi też powinien się nadać. Mniejsze samochody wystarczą nam tylko wtedy, gdy nie potrzebujemy go na dalsze dystanse. Jeśli chcemy nim jeździć jedynie po mieście, np. dowieźć dzieci do szkoły, lub zabrać rodzinę na zakupy – warto postawić na mniejszy samochód miejski. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, iż nie będzie to samochód rodzinny.

Oszczędność

W dzisiejszych czasach rodzice mają mnóstwo wszelkich wydatków. Bardzo istotną rzeczą jest to, by posiadanie samochodu nie nadwyrężało w większym stopniu domowego budżetu. Liczy się koszt samego samochodu, ale także wydatki dotyczące eksploatacji auta, na przykład naprawy, przeglądy, spalanie paliwa i kilka innych. Do kupna samochodu rodzinnego już na samym starcie najlepiej będzie podejść, myśląc ekonomicznie. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje finansowania. Możemy kupić samochód za gotówkę, lecz jednorazowy wydatek pewnie zachwieje naszymi finansami. Dlatego lepszą opcją może okazać się wynajem długoterminowy auta. W takim przypadku płaci się comiesięczny czynsz i używa się auta przez umówiony z firmą leasingową czas. Jeździmy nim, jakby było nasze. Po zakończone umowie autko oddaje się i wynajmuje kolejne.
Jeśli posiadamy minimum pięcioosobową rodzinę, to samochód typu Van może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Taki pojazd jest bardzo przestronny. Dorośli będą cieszyć się z komfortowych foteli oraz spore miejsca na nogi, a dzieci powinny docenić wolne miejsce wokół fotelika. Vany są świetne zwłaszcza wtedy, gdy montujemy w nich trzy foteliki obok siebie.

Redakcja dobrecechy.pl