Kiedy zamiast kupować, lepiej wypożyczyć auto na firmę?

Wynajem średnio- lub długoterminowy to coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców alternatywa dla leasingu auta – zarówno pod względem kosztów, jak i wygody oraz elastyczności umowy. Czemu warto się na niego zdecydować?

Zgodnie z szacunkami niektórych obserwatorów rynku, w 2022 leasing stanie się dużo mniej bardziej opłacalny od wynajmu. Po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu różnice w kosztach poniesionych przez przedsiębiorcę mogą nawet przekroczyć 20 proc. To kolejny argument przemawiający za tym, by przy kompletowaniu firmowej floty szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na to rozwiązanie. Jakie są inne powody? Co sprawia, że wynajem długo- i średnioterminowy są tak korzystnymi opcjami?

Wszystkie opłaty w jednej racie

W klasycznej, najczęściej wybieranej wersji, leasing to tylko finansowanie. Chociaż wielu leasingodawców proponuje swoim klientom np. ubezpieczenie wliczone w miesięczną ratę, takie oferty nie są zbyt chętnie wybierane. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że trudno jest znaleźć korzystne oferty. W efekcie wydatki związane z pozyskaniem i eksploatacją samochodów do firmowej floty stają się bardzo wysokie.

Tego typu problemy nie dotyczą jednak przedsiębiorców wybierających wynajem średnioterminowy auta lub jego długoterminowy odpowiednik. W jedną, niezmienną przez cały czas trwania umowy, ratę wliczona jest nie tylko opłata za udostępnienie pojazdu, ale też ubezpieczenie (w tym assistance i koszty użytkowania samochodu zastępczego) oraz przeglądy, serwisowanie i wymiana opon.

Wynajem auta – zalety

Przy wynajmie na średni bądź długi termin łatwiejsze jest również planowanie dłuższych tras. Menedżer i kierowcy zyskują pewność, że w razie jakichkolwiek awarii, problem zostanie rozwiązany szybko i bez dodatkowych kosztów. Samochód zostanie odholowany do odpowiedniego serwisu i naprawiony, a kierowca będzie mógł kontynuować podróż dzięki pojazdowi zastępczemu.

W porównaniu z leasingiem, wynajem średnio- i długoterminowy daje też możliwość pozyskania lepszego samochodu przy podobnych opłatach i okresie trwania umowy.

To przekłada się przede wszystkim na wygodę i brak ewentualnych problemów związanych z zarządzaniem flotą. Menedżer nie musi więc pilnować terminów poszczególnych przeglądów, opłacenia składek ubezpieczenia czy wymiany ogumienia. Wszystkim zajmuje się wypożyczalnia, a formalności ograniczają się do uiszczenia jednej opłaty oraz rozliczeń z dostawcami paliwa.

Bez wkładu własnego

Kolejny argument przemawiający za wyborem wynajmu zamiast leasingu to brak konieczności uiszczenia wkładu własnego. Ten może wynieść od 1 do 20 proc. wartości pojazdu, ale zazwyczaj jest to około 10 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny aut oraz liczbę egzemplarzy wchodzących w skład floty, wydatki mogą okazać się naprawdę spore. Wynajem średnioterminowy to więc rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców szukających sposobu na zminimalizowanie kosztów budowy floty w jak największym stopniu.

Elastyczna umowa wynajmu

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za tym, by wybrać wynajem średnioterminowy auta to duża elastyczność w ustalaniu warunków umowy. Przedsiębiorca, w zależności od swoich potrzeb, może podpisać umowę na okres od 1 do 24 miesięcy. Wynajem długoterminowy pozwala zaś pozyskać pojazd na 24, 36 lub 38 miesięcy.

Po zakończeniu umowy wynajęte samochody wystarczy zwrócić do wypożyczalni i wybrać nowe, dostosowane do swoich – często zmieniających się – potrzeb egzemplarze. Tak określone warunki współpracy sprawiają, że wynajem okazuje się idealnym rozwiązaniem dla firm szukających sposobu finansowania elastycznego, wygodnego i opłacalnego finansowo.

Redakcja dobrecechy.pl