Internet to wspaniałe miejsce – kopalnia wiedzy, która jest jednocześnie źródłem dobrej zabawy. Coraz mniej osób może powiedzieć, że nie korzysta z niego choćby od czasu do czasu. Internet podbija serca dorosłych, jest też ważny dla swoich niepełnoletnich użytkowników. I choć nikt nie chce korzystać z niego w niewłaściwy sposób, niemal każdy, przynajmniej od czasu do czasu, natrafia w nim na szkodliwe treści. Warto zadać sobie pytanie, czym one są i jak postępować, gdy ma się z nimi kontakt. Wiedza na ten temat przyda się nie tylko najmłodszym.
O jakich treściach można mówić, że są szkodliwe?
Termin szkodliwe treści w Internecie jest dość szeroki. Co do zasady używamy go jednak chcąc opisać wszystkie te informacje, o których wiadomo, że mogą wywierać szkodliwy wpływ na rozwój emocjonalny, społeczny oraz poznawczy tak w przypadku dzieci, jak i młodzieży. Zwykle naszym pierwszym skojarzeniem są wszystkie te treści, które pokazują przemoc. Co przy tym warte podkreślenia, groźne mogą być nie tylko filmy pokazujące przemoc fizyczną i psychiczną, ale i zdjęcia, na których uwiecznia się tego rodzaju zachowanie. Treściami szkodliwymi są także te, które promują niewłaściwe zachowania. W Internecie nie brakuje, niestety, zarówno filmów, jak i tekstów, które zachęcają do samookaleczenia się. Poważnym problemem są również te, które romantyzują samobójstwo i promują sięganie po substancje psychoaktywne, bo mogą one rozwiązać wszystkie problemy.
Mówiąc o szkodliwych treściach w Internecie warto pamiętać także o tych o charakterze dyskryminacyjnym, nawet jeśli promują one wydawałoby się niegroźne stereotypy. Warto też reagować, gdy w miejscach, które nie są do tego przeznaczone pojawiają się treści pornograficzne. Ich obecność w Internecie nie jest dla nikogo zaskoczeniem, niedopuszczalne jest jednak prezentowanie ich bez ostrzeżeń. Znakiem naszych czasów są też niebezpieczne fake newsy będące z gruntu fałszywymi wiadomościami publikowanymi przede wszystkim po to, aby przynieść korzyści ich twórcom.
Jak chronić przed szkodliwymi treściami w Internecie?
Najlepszym sposobem na ochronę dziecka przed szkodliwymi treściami, które można znaleźć w Internecie jest obserwowanie tego, jak wykorzystuje ono zasoby sieciowe. Dzieci nie lubią być kontrolowane i z pewnością znajdą dziesiątki sposobów na to, aby korzystać z sieci z dala od czujnego oka rodziców. Od najmłodszych lat warto więc wpajać im zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Nie należy przekonywać ich, że w Internecie nie czyhają na nie żadne zagrożenia, dobrze jednak mówić o tym, jakie są ich źródła i dlaczego pewne treści nie odpowiadają, czy to ich wiekowi, czy to wrażliwości.
Warto pamiętać także o zabezpieczeniu sprzętu tak, aby utrudnić dzieciom i młodzieży dostęp do szkodliwych treści. Nie ma takiego zabezpieczenia, którego nie można obejść, dzisiejsze narzędzia kontroli rodzicielskiej są jednak wyjątkowo skuteczne. Bez względu na okoliczności warto pamiętać też o tym, jak ważna jest rozmowa o tym, co można znaleźć w Internecie. To ona często jest najlepszym sposobem na ochronę dzieci przed zagrożeniami.