Wypożyczalnia filmów online – kino na zawołanie

Co bym obejrzał tego mroźnego, zimowego wieczoru? Może dla rozgrzewki, jakiś trzymający w napięciu film akcji, albo nowy, straszny horror, przy którym krew krążyć będzie szybciej? Dlaczego by nie spróbować kina bardziej ambitnego – jakiś melodramat, albo film biograficzny? Niezależnie jakiej odpowiedzi sobie udzielisz, najważniejsze jest to, że aby zamówić dobre kino nie będziesz musiał się ruszać z kanapy! Minęły czasy gdy trzeba było jechać kilka przecznic by dotrzeć do najbliższego punktu wypożyczalni filmów. XXI wiek, wraz z dobrodziejstwami internetu, przyniósł nam bowiem wypożyczalnie filmów online.

Wypożyczalnia filmów online – jak to się wszystko zaczęło?

Kolorowe lata 80te przyniosły na Zachodzie prawdziwy boom na wypożyczalnie kaset video. Tłumy ustawiały się w kolejkach, aby obejrzeć najnowsze hity filmowe ze Stallone, Schwarzeneggerem czy Chuckiem Norrisem. Moda ta przyszła, wraz z pierwszymi odtwarzaczami, dekadę później również do Polski. Chwilę później pojawiły się także płyty DVD. Tak było jednak niegdyś…

Z Zachodu dotarła także do Polski, w połowie pierwszej dekady XXI wieku, moda na wypożyczanie filmów online. Pierwsza taka wypożyczalnia ruszyła w naszym kraju w roku 2006, za sprawą serwisu Netino, przygotowanego przez firmę Akson Studio. Na jego stronach, można było kupić film, wypożyczyć go na kilka dni, a nawet sprzedać swoją własną niezależną produkcję i podyskutować o kinie na internetowym forum. Eksperyment na polskim podwórku szczęśliwie załapał, w tym czasie bowiem internet coraz śmielej wkraczał już pod polskie strzechy.

Nowoczesne wypożyczalnie online

O ile pierwsze takie miejsca działały jeszcze połowicznie na zasadzie kursujących kurierów, którzy po prostu przywozili płytkę DVD do domu klienta, a potem ją odbierali, o tyle obecnie, można dostać film, siedząc przed komputerem. Była to zdecydowanie pozytywna odpowiedź na zapotrzebowanie rosnącej rzeszy klientów.

Z czasem jeszcze bardziej udoskonalono cały system wypożyczania filmów przez internet. Ułatwiły to wymiernie, wyrastające jak grzyby po deszczu, portale streamingowe, oferujące po korzystnych cenach okresowe wypożyczenie lub wykupienie praw do nieograniczonego oglądania oferowanych tytułów filmowych. Aktualnie wszyscy najwięksi w zasadzie potentaci na rynku medialnym (Amazon, iTunes, YouTube czy Google) czynnie uczestniczą w zapewnieniu rozrywki za pośrednictwem wypożyczalni online. Włączyli się w to także polscy właściciele, a portale takie jak VOD czy Player.pl zyskują cały czas nowych klientów, stopniowo poszerzając i uatrakcyjniając swoją ofertę.

Zalety wypożyczania filmów online

Należy tutaj wspomnieć o niewątpliwych zaletach takich rozwiązań. Po pierwsze, jest to kwestia oszczędności, gdyż koszt wykupienia abonamentu na stronach internetowych oferujących filmową rozrywką, nie jest wysoki, a zapewnia dużą gamę gatunków kina dla widzów w każdym wieku i o różnych preferencjach. Pojawiają się tam nieraz najnowsze hity kinowe, na które próżno by czekać w konwencjonalnej telewizji.

To także niebywała oszczędność czasu i łatwy dostęp. Kino, które w formie mobilnej można zabrać ze sobą na przechadzkę po parku, czy na nudne zebranie w biurze (lepiej nie!) to naprawdę skok jakościowy, na który czekali długie lata kinomaniacy na całym świecie.

Redakcja dobrecechy.pl