Czy w lombardzie można negocjować ceny?

Lombard, wystawiając przedmioty na sprzedaż, podaje ich cenę, dokładnie tak samo jak wygląda to w sklepach z nowymi towarami. Biorąc pod uwagę, że większość rzeczy jest używana, klienci często zastanawiają się, czy jest możliwość negocjacji ceny. Jak to wygląda w praktyce?

Skąd bierze się cena towaru w lombardzie?

Lombard sam wycenia sprzedawane przez siebie przedmioty. Stawki są zazwyczaj ustalane przez doświadczonych rzeczoznawców, choć zdarza się czasem, że lombard nieświadomie sprzeda wartościowy przedmiot za bezcen – najczęściej dotyczy to rzadkich przedmiotów kolekcjonerskich, które trudno znaleźć w normalnym obiegu, przez co osoby nimi zainteresowane są w stanie zapłacić niemałe pieniądze.

Lombard ma prawo do indywidualnej wyceny, dlatego ta sama rzecz w jednym miejscu może kosztować na przykład 500 zł, a w innym tylko 400 zł, choć zazwyczaj te rozbieżności nie są bardzo duże. Cena może się też różnić w zależności od lokalizacji – w większych miastach towary na ogół są nieco droższe.

Jak kupować w lombardzie?

Towary z drugiej ręki są tańsze, jeśli więc kogoś nie stać na nowy tablet czy kosztowną biżuterię od jubilera, lombard może być idealnym miejscem na zakupy. Poszukiwania ciekawych rzeczy są dzisiaj jeszcze łatwiejsze niż kilkanaście lat temu, bo wiele lombardów, jak www.lombardexpres.pl, prowadzi swoją działalność także w internecie. Robienie zakupów taką drogą jest całkowicie bezpieczne, a jeśli towar mimo wszystko nie spełni oczekiwań kupującego, można dokonać zwrotu.

Jak obniżyć cenę upatrzonego przedmiotu?

Czy negocjacja ceny w lombardzie jest w ogóle możliwa? W rzeczywistości rzadko kiedy wygląda to jak w amerykańskim reality show i podana na przedmiocie cena jest tą ostateczną. Lombard może się zgodzić na obniżkę ceny w przypadku przedmiotu, który od bardzo dawna jest na wystawie i nikt się nim nie interesuje, ale popularne towary jak elektronika czy biżuteria raczej nie podlegają negocjacjom. Można za to poszukać okazji w innych placówkach, co jest dzisiaj znacznie łatwiejsze właśnie ze względu na sprzedaż internetową – nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, siedząc wygodnie w domu można przeglądać oferty z lombardów w Warszawie, Krakowie czy każdym innym mieście.

Artykuł sponsorowany

Redakcja dobrecechy.pl