Kiedy zdecydować się na faktoring, czyli stałe finansowanie sprzedaży?

Firmy świadczące usługi faktoringowe oferują swoim klientom nie tylko finansowanie pojedynczych faktur, ale także faktoring stały. Która z opcji jest lepsza dla Twojej firmy? To zależy od momentu lub sytuacji, w jakiej się znajduje. W tym artykule porównamy oba rozwiązania i pomożemy Ci wybrać optymalne!

Definicja faktoringu

Dla tych spośród czytelników, którzy nie wiedzą, co to faktoring, mamy krótkie wyjaśnienie, które przybliży Wam podstawy działania usługi.

Faktoring jest rozwiązaniem skierowanym tylko do przedsiębiorców. Umożliwia im finansowanie faktur sprzedaży, które wystawili swoim kontrahentom. Z faktoringu korzystają przedsiębiorcy, którzy oczekują na spłatę należności ze strony swoich klientów – zwłaszcza, gdy wystawiają faktury z długimi terminami płatności.

Istotą usługi faktoringu jest możliwość odzyskania dostępu do zamrożonych środków w bardzo krótkim czasie – przedsiębiorca nie musi czekać z niecierpliwością, aż kontrahent zdecyduje się wysłać przelew – zamiast tego korzysta z faktoringu i otrzymuje środki na konto firmowe od razu. Dłużnik zaś będzie musiał zwrócić pieniądze na konto faktora.

Finansowanie pojedynczych faktur

Usługa finansowania pojedynczych faktur działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że przedsiębiorca złoży wniosek na stronie internetowej faktora. Do wniosku musi dołączyć dane swojej firmy, dane kontrahenta, na którego jest wystawiony dokument, oraz plik z fakturą. Po wstępnej weryfikacji otrzyma warunki umowy do zatwierdzenia kodem SMS, a po wykonaniu tego kroku otrzyma środki na konto firmowe. 

Takie rozwiązanie jest przydatne szczególnie wtedy, gdy wystawienie faktury z długim terminem płatności jest jednorazowe, a przedsiębiorca nie planuje robić tego regularnie. Finansowanie pojedynczych faktur jest korzystną usługą także wtedy, gdy przedsiębiorca potrzebuje środków z powodu zdarzenia losowego (np. uszkodzona maszyna, którą natychmiast trzeba naprawić lub wymienić na nową) i nie jest to standardowa sytuacja, lub gdy zbliża się termin płatności za własne zobowiązania, a kontrahenci nie zapłacili własnych, przez co firma nie dysponuje środkami. 

Faktoring online – stałe finansowanie dla Twojej firmy

Usługa faktoringu online – choć co do zasady jest podobna do finansowania pojedynczych faktur – ma nieco inne zastosowanie. Przedsiębiorca, który korzysta z faktoringu, podpisuje z faktorem umowę (także w wersji online), dzięki której otrzymuje dostęp do Strefy klienta – panelu, w którym może zgłaszać faktury do finansowania, edytować listę kontrahentów i zarządzać usługami dodatkowymi. W ramach faktoringu online przedsiębiorca zyskuje odnawialny limit faktoringowy. Oznacza to, że może finansować dowolną liczbę faktur aż do osiągnięcia kwoty limitu. Z każdą spłatą dokonaną przez dłużnika, kwota limitu będzie się odnawiać.

Z faktoringu online najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy regularnie wystawiają faktury z odległymi terminami płatności. Dzięki faktoringowi odzyskują kontrolę nad finansami i niwelują ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych. Mogą także dodawać i usuwać odbiorców z listy kontrahentów, dzięki czemu – jeśli nawiążą współpracę z podmiotem – będą mogli finansować także faktury wystawione nowym klientom. 

Dostęp do limitu faktoringowego oznacza, że faktor “rezerwuje” środki na rzecz przedsiębiorcy. Za utrzymanie takiego limitu faktorant uiszcza comiesięczną opłatę zależną od kwoty limitu i pozostałych ustaleń, ale w zamian za to ma nieskrępowany dostęp do gotówki przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Faktoring online będzie więc idealnym rozwiązaniem dla firm z branży TSL czy budownictwa oraz dla każdego przedsiębiorcy, który nie chce czekać, aż jego klienci zapłacą za wykonaną usługę.

Redakcja dobrecechy.pl