Opiekunka osoby starszej – jakie standardy w ofercie?

Praca opiekunki w Niemczech to duże wyzwanie, któremu nie każdy pracownik będzie w stanie podołać. Nowe obowiązki związane z usługami opiekuńczymi są bardzo obciążające zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i kondycji psychicznej. To jednak atrakcyjne warunki zatrudnienia brzmią naprawdę kusząco. Jak wygląda praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech i czego należy się spodziewać?

Opieka nad osobami starszymi – dla kogo?

Pośredniczące agencje zatrudnienia niemal na każdym kroku oferują wysokie zarobki, które sprawiły, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech na przestrzeni ostatnich kilku lat zaczęła cieszyć się ogromną popularnością. Pojawia się zatem pytanie: czy każdy może starać się o zatrudnienie w branży? I tak, i nie! Nie da się, ukryć, że praca ze starszymi ludźmi jest bardzo wymagająca. Opiekunka osób starszych powinna bowiem nie tylko posiadać doświadczenie czy umiejętność posługiwania się językiem obcym, ale także cechować się dużą empatią, zrozumieniem i cierpliwością. Dobrze, aby przyszły pracownik był również w dobrej kondycji. Codzienne podnoszenie czy mycie seniora potrafi dać się we znaki, zwłaszcza jeżeli mowa o współpracy z tzw. trudnym seniorem. Wówczas należy podejść do zajęcia z pełnym profesjonalizmem i nauczyć się radzenia sobie z emocjami, również tymi negatywnymi. O czym jeszcze pamiętać, pracując jako opiekunka osób starszych?

Co oferuje praca opiekunki w Niemczech?

Decydując się na wyjazd za granicę jako opiekunka osób starszych, przyszli kandydaci mogą liczyć na coś znacznie więcej aniżeli tylko wysokie zarobki, atrakcyjne warunki zatrudnienia czy ogromną satysfakcję z pomagania osobom starszym często zmagającym się z chorobami przewlekłymi. Legalnie działająca pośrednicząca agencja zatrudnienia z reguły oferuje także zakwaterowanie oraz wyżywienie zwłaszcza w przypadku opieki całodobowej. Przebywanie z podopiecznym 24h/dobę nie byłoby bez tego możliwe. Opiekunka osób starszych najczęściej przebywa z seniorem pod jednym dachem, a niekiedy także i z jego rodziną. Oczywiście dostaje ona osobny pokój w pełni wyposażony, tym samym może korzystać ze znajdujących się w mieszkaniu udogodnień. W zależności od oferty mogą czekać na was nieco inne standardy. W wielu przypadkach istnieje także możliwość korzystania z samochodu jednego z członków rodziny seniora. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać od kandydatów posiadania prawa jazdy kategorii B, co z pewnością ułatwi współpracę z seniorem. Pamiętajcie, że osoby starsze zmagają się niekiedy z problemami z poruszaniem się samodzielnie, a regularne wizyty u lekarza to absolutna konieczność.

Na stronie agencji LAXO CARE znajdziesz oferty pracy dla opiekunek.

Praca opiekunki w Niemczech – obowiązki

Całodobowa opieka nad seniorem nakłada na przyszłych pracowników zupełnie inne obowiązki aniżeli opieka weekendowa. Przebywając pod jednym dachem z seniorem, lista obowiązków z pewnością ulegnie wydłużeniu. Opiekunki i opiekunowie będą nie tylko odpowiedzialni za kondycję fizyczną podopiecznego, ale również za jego samopoczucie psychiczne. Otóż osoby starsze wymagające opieki bardzo często nie potrafią pogodzić się z aktualną sytuacją, co sprawia niekiedy, że przekładają wszelkie negatywne emocje na swoich opiekunów. Tak ważne jest, by senior czuł się przy was w pełni bezpiecznie i komfortowo. Wówczas praca opiekunki w Niemczech zacznie z czasem przynosić wam dużą satysfakcję.

Lista obowiązków opiekunki osób starszych jest uwarunkowana wieloma czynnikami, w tym właśnie charakterem zatrudnienia czy stanem zdrowia seniora. Osoby stale unieruchomione będą wymagały innego podejścia aniżeli seniorzy cierpiący na chorobę Alzheimera czy cukrzycę. Do głównych obowiązków należeć będzie:

  • pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności i ubieraniu się,
  • dbałość o higienę osobistą,
  • podawanie leków,
  • robienie zakupów i przygotowywanie posiłków,
  • wykonywanie czynności porządkowych,
  • wsparcie psychiczne podopiecznego,
  • wspólne spędzanie czasu.

Przed podjęciem zatrudnienia jako opiekunka osób starszych należy oczywiście zapoznać się z panującymi na miejscu standardami. Pamiętajcie, że opieka nad starszymi nie polega na wyręczeniu podopiecznego z wykonywania nawet najprostszych czynności. Opiekunka dla seniora nie jest służącą, o czym należy pamiętać, jeszcze przed podpisaniem pierwszego kontraktu!

Redakcja dobrecechy.pl