Trwała i funkcjonalna odzież robocza. Zobacz, jak ją wybrać!

Ubrania robocze dla pracowników dbają o komfort i bezpieczeństwo prac. Jak dobrać je tak, aby były trwałe i funkcjonalne? Zobacz poradnik, z którym znalezienie odpowiedniej odzieży będzie łatwiejsze!

Kiedy zakupić odzież roboczą dla pracowników?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym zakresie musi on również w określonych przypadkach dostarczyć odzież roboczą. Kiedy jest ona konieczna?

Odzież robocza jest przeznaczona dla tych pracowników, którzy w trakcie pracy mogą zabrudzić albo uszkodzić posiadane przez siebie ubrania prywatne. Wtedy pracodawca musi przekazać pracownikom takie ubrania lub ekwiwalent. 

Wtedy, gdy na stanowisku pracy pojawiają się czynniki zaliczane do niebezpiecznych, szkodliwych, wtedy pracodawca musi dostarczyć odzież ochronną. Zapewnia ona wyższy poziom ochrony dla pracowników.

Dobór odzieży roboczej – na co zwrócić uwagę?

By odzież robocza mogła zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i komfort, powinna być ona dopasowana do konkretnego stanowiska oraz do jej użytkowników. W jej zakupie pracodawca może wtedy skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie BHP, ale też pracowników, kierując się ich potrzebami i wskazaniami.

Przy zakupie ubrań roboczych dla pracowników należy zwrócić uwagę na:

1. Rodzaj ubrań roboczych

Obecnie w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje ubrań, do których zaliczane są między innymi koszulki polo, t-shirty, koszule, spodnie zwykłe i ogrodniczki, kurtki przejściowe, kurtki zimowe, bluzy polarowe.

Powyższe ubrania występują również w wariantach na cieplejsze i chłodniejsze pory roku, co również należy uwzględnić przy jej doborze. Pracownicy wykonujący obowiązki z niskich temperaturach mogą też korzystać z bielizny termicznej.

2. Materiały na odzież roboczą

Duże znaczenie przy wyborze ubrań roboczych ma też ich trwałość. Wtedy, gdy będzie ona wykonana z solidnych materiałów, będzie mogła posłużyć na dłuższy czas i nie będzie wymagała częstej wymiany na nową. Właśnie dlatego odzież robocza Mark-Helper znanego polskiego producenta ubrań dla pracowników – przeszła odpowiednie testy trwałości i wykonana jest z certyfikowanych tkanin spełniających wymogi STANDARD 100 by OEKO-TEX®.

3. Funkcjonalność ubrań dla pracowników

Pod uwagę należy także wziąć funkcjonalność ubrań roboczych. Dodatkowe regulacje, kieszenie, przegrody na ochraniacze powodują, że ubrania są wygodniejsze w stosowaniu na co dzień.

4. Rozmiary odzieży roboczej

Oczywiście, duże znaczenie ma również rozmiar ubrań. Pracodawca nigdy nie powinien kupować ich bez wcześniejszej konsultacji z pracownikami, ponieważ może okazać się, że będzie ona niedopasowana i w związku z tym spowoduje ona problemy z użytkowaniem.

Większość ubrań można zakupić w szerokiej gamie rozmiarowej. Wiele z nich można również wybrać w krojach przeznaczonych dla mężczyzn lub dla kobiet.

Odzież robocza z logo firmy

Pracodawca, który chce, aby jego pracownicy wyróżniali się na tle konkurencji, może zdecydować się na zamówienie odzieży roboczej personalizowanej. Najczęściej wykonuje się na niej logo firmy techniką nadruku lub haftu. Ubrania mogą być też uzupełnione o inne treści, na przykład mogą zawierać informacje o ofercie firmy, jej dane kontaktowe.

Odzież robocza z logo firmy może pomóc w budowie ujednoliconego stroju pracowników i dzięki temu może ona również sprawić, że firma będzie lepiej rozpoznawalna, postrzegana jako profesjonalna.

Do zamówienia odzieży roboczej z logo konieczne jest dostarczenie do jej producenta projektu, jaki ma być na niej zrealizowany.

Redakcja dobrecechy.pl