Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Często dochodzi do sytuacji, w której mimo stosunkowo dużych opłat za Internet, które regulowane są przez nas co miesiąc dochodzi do sytuacji, w której sygnał wysyłany przez router jest zbyt słaby i nie dochodzi do niektórych zakamarków mieszkania lub domu. Co wtedy robić? Czy wina stoi po stronie routera? Jak poprawić sygnał WiFi?

Co to jest wzmacniacz sygnału WiFi?

Urządzenie to jest nazywane również range extendertem. Urządzenie to działa dwutorowo, co oznacza, że odbiera sygnał WiFi, który pochodzi z routera, a następnie przesyła go dalej do urządzeń takich jak laptopy, konsole i smartfony. Dzięki temu można rozbudować zasięg działania domowej sieci bezprzewodowej. Taka technologia ma również swoje wady, główną z nich jest to, że ograniczona zostaje przepustowość, z racji na fakt działania dwutorowego, czyli to, że urządzenie musi jednocześnie sygnał odbierać i przekazywać/wysyłać dalej. Takie spadki przepustowości występują najczęściej w przypadku starszych technologii sieci bezprzewodowych. W wypadku takich dochodzić może do mocnego spadku.

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Warto zaznaczyć, że wzmacniacz sygnału WiFi jest najtańszym rozwiązaniem, które ma na celu poprawę zasięgu działania sieci bezprzewodowej. Mimo tego, że przepustowość spada znacząco to dalej można cieszyć się prędkością przesyłania danych w granicach 40 do 50 Mbps. Według wielu opinii takie prędkości będą zadowalające dla większości użytkowników. Jeśli jednak chce się zyskać jeszcze bardziej poprawioną prędkość przesyłania warto jest skorzystać z bardziej zaawansowanych technologii, które pozwolą na prawie bezstratne rozprowadzanie sygnału dalej.

To, co charakteryzuje wzmacniacze to przede wszystkim fakt, że są one niezwykle proste w konfiguracji, z którą poradzą sobie nawet najmniej doświadczeni użytkownicy. Wystarczy go jedynie podłączyć do zasilania oraz skonfigurować z domową siecią. Najczęściej w tym celu można używać smartfonu, dzięki temu, że producenci wzmacniaczy przygotowują do nich specjalne aplikacje na urządzenia przenośne, w których to możliwa jest konfiguracja urządzenia.

Wzmacniacz sygnału WiFi jest przydatny szczególnie wtedy, gdy mieszka się w sporym mieszkaniu lub domu. Już od powierzchni powyżej 40 metrów kwadratowych może dochodzić do problemów z zasięgiem sieci WiFi. Warto zaznaczyć, że sygnał WiFi spaść może nawet w przypadku gdy, pomieszczenie jest oddzielone od routera jedną ścianą. Dotyczyć to może w szczególności przesyłania w technologii 5Ghz. Wzmacniacz sygnału to zdecydowanie produkt, który przyda się w większych domach.

Redakcja dobrecechy.pl