Numer VIN – sprawdzenie pojazdu

Kupno używanego auta wiązać się będzie z pewnym ryzykiem, które nie zawsze jest małe. Sprawdzenie auta po VIN to świetne rozwiązanie, które powinno minimalizować wszelkie ryzyko. Numer VIN to znormalizowany numer seryjny pojazdu. Standardowy numer VIN posiada siedemnaście znaków. Jeśli chcemy osobiście sprawdzić jego zgodność, to należy wiedzieć, w którym miejscu znajduje się takowy numer identyfikacyjny. Trzeba także wiedzieć, co oznaczają symbole w nim umieszczone. System znakowania pojazdów VIN, jest zgodny z międzynarodowym standardem ISO, a w praktyce funkcjonuje już od dawna, bowiem od lat 80.

Numer identyfikacyjny VIN jest obowiązkowy

Każde auto dopuszczone do ruchu w naszym kraju powinno mieć numer identyfikacyjny VIN. Tego typu numer jednoznacznie identyfikuje wszystkie pojazdy wyprodukowane na świecie, w okresie ostatnich 30 lat. Producenci samochodów odpowiedzialni są za jednoznaczność oznakowania danych pojazdów numerem VIN.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Trzeba pamiętać o tym, że każdy powinien sprawdzać zgodność numeru VIN zapisanego w dowodzie rejestracyjnym danego samochodu z numerem VIN umieszczonym na nadwoziu samochodu. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, iż numer VIN występuje w kilku miejscach- zależy to głównie od modelu oraz marki auta. Warto dodać, że każde odstępstwo numeru, który zapisany jest w dowodzie od tego na nadwoziu, z pewnością będzie świadczyło o podejrzanej przeszłości pojazdu i lepiej nie decydować się na kupno tego samochodu. Najczęściej okazuje się, że dane auto było skradzione lub ma przebity numer VIN. Samochód mógł być także naprawiany z zastosowanie tak zwanej ćwiartki nadwozia.

Jak rozkodować numer identyfikacyjny VIN?

Przy pomocy specjalnego numeru VIN, użytkownik pojazdu może dowiedzieć się o paru istotnych informacji dotyczących danego auta. Symbole uiszczone w numerze identyfikacyjnym VIN będą przedstawiać: markę, model, rok produkcji danego modelu, dokładniejszą datę produkcji, rodzaj stosowanego paliwa, typ nadwozia oraz silnika, kolor pojazdu i kilka innych cennych informacji. Rozkodowywanie numeru VIN nie należy do bardziej skomplikowanych czynności. Warto też wspomnieć o 10 znakach numeru VIN, które nie zawsze będą określać dokładny rok produkcji danego auta. Wielu ludziom ciężko jest uwierzyć w to, iż w dokumencie samochodu operuje się tylko rokiem modelowym nie zawsze pokrywającym się z rokiem produkcji. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, iż rok modelowy może zmieniać się w drugiej połowie roku kalendarzowe.

Co zrobić, gdy nie można odczytać numeru VIN?

Jest to bardzo częsty problem, gdy auto brało udział w kolizji bądź okolice wybitego numeru były skorodowane. W takiej sytuacji właściciel pojazdu powinien pójść do rzeczoznawcy, by ten stwierdził jego nieczytelność. Kolejnym krokiem jest wystawienie przez wydział komunikacji skierowania na stację kontroli pojazdów. W takim wypadku auto otrzymuje nowy numer VIN, który nadawany jest przez konkretną stację kontroli pojazdów. Trzeba się o to zatroszczyć, bowiem bez numeru VIN, nie sprzeda się samochodu, a nawet nie będzie można go zezłomować.

Redakcja dobrecechy.pl