Wytwórnia – koło dla tych bez koła

Do Krakowa nadciągnęła fala inicjatyw słusznych, mądrych i ze wszech miar pożytecznych. Nazywa się je różnie: FABrication LABoratory, Makerspace, Tool shop, Hackerspace. Łódzki Cohabitat definiuje je następująco: „Bez względu na nazwę, służą wspólnemu celowi – uwolnieniu potencjału twórczego, skrytego w każdym człowieku. Poprzez dostęp do niezbędnych narzędzi, wiedzy oraz skupionemu wokół miejsca doświadczonej społeczności twórców tzw. ‚makerów’ każdy jest w stanie sfabrykować praktycznie wszystko. Chcesz zbudować rower – nie ma problemu, turbinę wiatrową – elektroniczny sterownik dla inteligentnego domu – jasne, a może poznać tajniki sztuki ciesielskiej aby zbudować później dom – jest i na to miejsce!”

logo

Dziś prezentujemy Wam Wytwórnię – otwartą pracownię kreatywną, która powstała z inicjatywy grupy krakowskich studentów uczelni technicznych i artystycznych. Otwarcie pracowni planowane jest na początek maja. Każdy może włączyć się w tworzenie tego miejsca!

 „Już niedługo pierwsze piętro przy ulicy Ślusarskiej 9 w Krakowie zamieni się w aktywną przestrzeń dla młodych twórców. „Wytwórnia” to miejsce pracy dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem, małą produkcją czy prototypowaniem. Ma być punktem wymiany doświadczeń i wiedzy, a także przyjemną przestrzenią do pracy i miejscem edukacyjnym.

269306_152963251532116_1268197769_n

-Zdaliśmy sobie sprawę, że rynek pracy nie spełnia naszych potrzeb, założeń i możliwości – mówi Kajetan Jasztal, jeden z pomysłodawców Wytwórni, student 5 roku architektury PK – cenimy sobie pracę poza korporacją, kreatywność, niezależność, ale jednocześnie współpracę.

Wielu młodych ludzi ma fantastyczne pomysły, ale brakuje im miejsca do pracy i narzędzi, my chcemy wspólnymi siłami im to zapewnić – dodaje drugi z inicjatorów przedsięwzięcia – Maciej Chart-Olasiński.

Zasady działania Wytwórni będą przypominać zasady funkcjonowania np. klubów fitness – można mieć miesięczny karnet i pracować tam codziennie, przychodzić kilka razy w tygodniu lub od czasu do czasu. Za określoną stawkę otrzymuje się dostęp do wyposażenia całej Wytwórni, niezależnie od tego czy korzysta się z biurka do pracy przy komputerze, czy ze stołu warsztatowego albo parku maszyn. Co istotne, Wytwórnia nie będzie pobierać prowizji od wytwarzanych tam produktów ani świadczonych usług.

– Ale to nie jest miejsce tylko do wytwarzania, jesteśmy otwarci – podkreślają Kajetan i Maciek – jeżeli ktoś potrzebuje dokończyć przez dwa tygodnie projekt na studia – zapraszamy. Jeżeli komuś brak miejsca do majsterkowania w weekendy – znajdzie je u nas. Jeżeli ktoś szuka miejsca do pracy na stałe – to miejsce czeka.

Co ważne, Wytwórnia ma skupiać ludzi z różnych branży kreatywnych i profesji, którzy mogą się wzajemnie uzupełniać i inspirować. Dzięki współpracy grafika, programisty i osoby biegłej w obróbce materiałów można będzie stworzyć dowolny produkt – np. zegarek, tablet czy interaktywną lampkę biurkową. Ponadto Wytwórnia będzie miejscem warsztatów, m.in. aktywizujących zawodowo (np. obsługa programów graficznych typu open-source, narzędzi, prowadzenie działalności gospodarczej), oraz wydarzeń promujących produkty twórców.

562644_156215077873600_2054193983_n

Ważnym aspektem działalności miejsca jest również rapid prototyping (szybkie prototypowanie), nawiązując do tradycyjnych FabLab’ów. Dzięki zastosowaniu takich narzędzi, jak drukarka 3D, frezarka CNC czy wycinarka laserowa, droga od pomysłu do prototypu może zająć tylko kilka godzin!

– W Wytwórni staramy się połączyć dwa postulaty – podsumowuje Chart-Olasiński – ma być to miejsce jak najbardziej dostępne oraz profesjonalnie wyposażone. Nie jest łatwo tego dokonać bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Dlatego szukamy firmy partnerskiej lub organizacji, która wesprze nas w pokryciu kosztów remontu i wyposażenia warsztatowego lub nawiąże z nami stałą współpracę.

Otwarcie przewidziano na początek maja, więcej informacji na www.facebook.com/WytworniaKrakow lub pod mailem wytwornia@mail.com.”

(Informacja prasowa, 4 kwietnia 2013)

Zdjęcia: Krzysztof Wołek

Wytwórnia na FacebookuOne Comment

  1. Karina wrote:

    Wspaniała idea, trzymam kciuci.