Wystawa: Krakowscy rzemieślnicy i zakłady usługowe w obiektywie Moniki Chrabąszcz

11260311_10203461467855994_968969362_o

Dobre Cechy. Krakowscy rzemieślnicy i zakłady usługowe
w obiektywie Moniki Chrabąszcz

Wernisaż wystawy: 1.10.2015, godzina 18:00, BAL, ul. Ślusarska 9


Prezentowane zdjęcia Moniki Chrabąszcz i reportaże Jadwigi Zając próbują uchwycić niezwykłą atmosferę codziennej pracy krakowskich rzemieślników. Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu owoc naszych spotkań na wystawie, której wernisaż zaplanowany jest na czwartek, 1 października 2015 roku w klubokawiarni BAL na ulicy Ślusarskiej 9.

Wystawa, którą w dniach 1–29 października będzie można zobaczyć w BALu, jest świadectwem niezwykle ważnego aspektu miejskiego życia, jakim jest krakowskie rzemiosło. Zdjęcia stanowią integralną część projektu DOBRE CECHY, który stał się próbą ocalenia od zapomnienia wpływu obecności rzemieślników na obraz miasta.

Będzie to też przyczynkiem do dyskusji, jaką ścieżkę powinno obrać rzemiosło w XXI wieku. Czym jest obecnie rzemiosło? Jakie są drogi jego rozwoju? Kim są (i czy są) odbiorcy pracy rzemieślników?

Krakowskie zakłady rzemieślnicze od lat stanowiły centra życia lokalnych społeczności. Usługi przez nie świadczone zawsze były stałym elementem miejskiego krajobrazu krakowskich dzielnic. Aby przetrwać, musiały stopniowo zmienić zakres i sposób pracy. Część z nich nie poradziła sobie z reorganizacją rynku, znikając z mapy Krakowa, część ewoluowała wykorzystując nowoczesne metody wytwarzania i sprzedawania swoich usług. Zmianie uległ również status tych miejsc.

Wybrane przez nas zdjęcia prezentują jedynie wycinek tego, co udało nam się zebrać przez czas trwania projektu. Wszystkie zdjęcia prezentowane wraz z reportażami można znaleźć na naszej stronie – www.dobrecechy.pl.

Teraz czas na działanie. Zmiana leży w naszych rękach.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/860377860683268/


Wystawie towarzyszy książka z reportażami prezentującymi zakłady rzemieślnicze i usługowe, które można zobaczyć na zdjęciach Moniki Chrabąszcz. Więcej informacji o możliwości zdobycia książki wkrótce!
Zapraszamy również na cykl warsztatów z rzemieślnikami MISTRZOWIE, zorganizowany przez grupę Wytwórnia – więcej informacji: www.warsztatyzmistrzami.plMożliwość komentowania jest wyłączona.