Wszystko będzie kiedyś historią, czyli słów kilka o albumie „Ocalić od zapomnienia”

Dziś prezentujemy Wam album „Ocalić od zapomnienia”. Zawsze nieco się obruszam na tak patetyczne tytuły, ale już sam album jest na szczęście miłą niespodzianką – lekkostrawną i interesującą tekstowo i graficznie. Tytuł albumu w tym przypadku jest tożsamy z nazwą konkursu fotograficznego, któremu towarzyszył. A że konkurs jest już niemłody – istnieje od 1977 roku – można się tylko cieszyć, że z biegiem czasu zmieniał też swoją formułę. 

Konkurs „Ocalić od zapomnienia” od ponad 30 lat dokumentuje metamorfozę Krakowa. W roku 2007, kiedy to został wydany album jubileuszowy, mogliśmy przeczytać, że jest to jedyny organizowany nieprzerwanie przez tak wiele lat konkurs fotograficzny w Europie „utrwalający piękno i przemiany jednego miasta”. Inicjatorem, organizatorem i komisarzem konkursu i wystaw pokonkursowych przez długie lata był artysta fotografik Leszek Długosz. W 1992 funkcję komisarza przejął dr Jerzy Duda.

Kilka lat temu Międzynarodowe Centrum Kultury, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz „Biuletyn Fotograficzny” bazując na tradycyjnej idei konkursu, nadały mu nową, międzynarodową formułę. W albumie prezentującym 100 wyróżnionych zdjęć z ostatniej edycji konkursu wśród autorów znajdziemy zarówno mieszkańców miasta, jak i odwiedzających je turystów z kraju i zagranicy (wśród nich są i tacy, którzy z Krakowem związali się na dłużej). Konkurs po raz kolejny udowodnił, że Kraków to nie tylko Wawel, kościół Mariacki czy Sukiennice, ale także ludzie, zdarzenia oraz mniej monumentalne i znane zabytki. Album składa się z 13-u działów tematycznych: m.in. „Przyloty i odloty”, „Cienie i półcienie”, ”Jestem z miasta”, „Ostatni Mohikanie”, „Powiększenie”, „Rozważny i romantyczny”. Fotgrafie uzupełniają cytaty literackie z „KRK” Magdaleny Kursy i Rafała Romanowskiego, „Trzynaście” Marcina Świetlickiego, wierszy Adama Zagajewskiego, Bronisława Maja i Michała Zabłockiego, książki Hanny-Marii Gizy „W obiektywie” oraz zdjęcia Krakowa z lat 70. i 80., prezentowane w poprzednich edycjach konkursu. Wśród nagrodzonych zdjęć znajdziemy m.in. polecany przez nas projekt „Ostatni Mohikanie”, świetny cykl fotografii z klasztoru oo. Kamedułów na krakowskich Bielanach autorstwa Norberta Roztockiego (zobacz tutaj) oraz wiele naprawdę ciekawych i nietypowych ujęć tego, co w Krakowie znane i dopiero odkrywane. Kilka nagrodzonych zdjęć, reportaż z wystawy towarzyszącej oraz film można zobaczyć tutaj.

Album został wydany już niemal 6 lat temu. Powstaje pytanie, na które nie zdołałam zdobyć odpowiedzi – czy konkurs jest organizowany nadal? Po tej hucznej i nowatorskiej edycji słuch o nim zaginął, przynajmniej w Internecie. Śledztwo jest w toku:)

„Kraków, będący pod <obstrzałem> aparatów fotograficznych zarówno jego mieszkańców, jak i też nieprzerwanie odwiedzających nasze miasto turystów, kryje jednak w swoich zaułkach, podwórkach, przedmieściach, a czasem… i na głównych, stale uczęszczanych ulicach nieprzebrane zasoby tematów dla fotografika. Rzecz w tem, że prawie wszyscy fotografują to, co już dawno zostało uznane za zabytek, pokazane w albumach, czy na pocztówkach, a przecież nie tylko to godne jest zainteresowania. (…) Wszystko to, co przekazały nam przeszłe wieki i to, co powstaje w naszej obecności, będzie kiedyś historią. Utrwalajmy zatem, obrazy dnia dzisiejszego!”

Leszek Dziedzic
(fragment programu pierwszego konkursu)

Ocalić od zapomnienia= Save from oblivion; red. prowadzący: Marzena Daszewska, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2007
kurator wystawy: Monika Rydiger

Jadwiga ZającOne Comment

  1. Świetne zdjęcia tych Kamedułów!! Album wygląda bardzo interesująco!!