Specjalistyczny Zakład Naprawy Wiecznych Piór – Marian Grega, ul Szpitalna 7

W maleńkim lokalu przy ul. Szpitalnej czas się zatrzymał – panuje tu atmosfera nieprzemijalności, trwania i wiary w szlachetne rzemiosło. Ta jednoosobowa firma już od niemal 70. lat kultywuje tradycję naprawy wiecznych piór.

Genezy powstania wiecznego pióra można szukać już w starożytnym Egipcie. W grobowcu Tutenchamona odnaleziono narzędzie pisarskie, zbudowane z trzcinowej rurki umieszczonej w miedzianej oprawce z atramentem. Mechanizm działania w dużym stopniu przypomina ten wykorzystywany do dziś. Przez wieki trwały starania o udoskonalenie narzędzia, w czym wsławił się m.in. Leonardo da Vinci oraz inżynierzy na dworze Ludwika XIV. Jednak dopiero w latach 20-tych XIX wieku udało się – za sprawą Samuela Harrisona rozpocząć maszynową ich produkcję. Pozostawał jednak problem „kleksów”, który rozwiązał wkrótce L.E. Waterman opracowując system „zasilania kanalikowego”.

Początkowo wieczne pióra były niezwykle drogie i głównie dlatego nie stały się tak szybko popularne. Pióra maczane, które zastąpiły pióra gęsie, pełniły wówczas funkcję estetyczną i prestiżową. Do ich produkcji wykorzystywano drogie metale, kamienie szlachetne, drewno, a nawet materiały pochodzenia zwierzęcego (kość czy macicę perłową). Jednak w połowie wieku XIX udało się wykorzystać tańsze materiały – tworzywa sztuczne, które przebojem wchodziły wówczas na rynek. Do lat 20. XX wieku rynek zdominowany był przez pióra ebonitowe, jednak sam proces trwa właściwie do dziś i doprowadził do powstania kolejnej skrajności. Rynek zalany jest tanimi wersjami piór z kruchego plastiku, z łamliwymi stalówkami. Na szczęście firmy z długoletnim doświadczeniem, jak Watermann, Parker, Diplomat czy Pelikan, wciąż produkują pióra, które w pełni zasługują na miano wiecznych.

Pióro na wieki

Jak twierdzi właściciel zakładu na ulicy Szpitalnej, na klientów nie można narzekać. Nic dziwnego – zakładów tego rodzaju jest w Polsce tylko kilka, a niewiele młodych osób podejmuję się tego zawodu. Idąc z duchem czasu i odpowiadając na duże zainteresowanie usługami, zakład przyjmuje zlecenia pocztą, z całej Polski. Przed laty w Krakowie było 7 zakładów naprawy piór, ale jak wspomina Pan Marian: „konkurencji nie było, każdy miał pracę”.

Lata doświadczenia dowodzą, że pióra wieczne to nie chwilowa moda, która równie szybko zjawia się, co i zanika. Nie jest to również wymarła tradycja – wśród klientów Pana Mariana znajdziemy ludzi w każdym wieku, od licealistów po osoby starsze, których wiek można mierzyć wiekiem ich pióra. Zdarzają się często kolekcjonerzy, którzy kupują piękne, stare pióra i zlecają Panu Marianowi ich uzdatnienie. Pojawiają się również znane nazwiska świata polityki, nauki oraz kultury – jak zdradza Pan Marian, jego klientem jest już od lat Andrzej Wajda, a przed laty często odwiedzał go Czesław Miłosz, który znany był ze swojego przywiązania do wiecznego pióra. Do dziś można tam spotkać popularnych krakowskich artystów, aktorów i piosenkarzy, regularnie zagląda tu m.in. Andrzej Sikorowski.

Historia tego miejsca zaczyna się jeszcze za czasów okupacji, kiedy to właściciel został zmuszony do przeniesienia się do Częstochowy. Tam rozpoczął pracę w Fabryce Wiecznych Piór OMEGA. Ten przypadek zaważył na jego losach. Jak sam mówi: „Kręciłem się, podglądałem i tak mi już zostało”. Po wojnie, po zdaniu egzaminów mistrzowskich i uzyskaniu Karty Rzemieślniczej założył własną działalność w Krakowie, która do teraz mieści się w tym samym lokalu.

Z dużym sentymentem wspomina Pan Marian czasy, gdy przynależność do Cechu Rzemieślniczego była obowiązkiem. Instytucja ta miała zwierzchność nad rzemieślnikami, wymagała dobrego traktowania klientów, a także rozwiązywała wszelkie zaistniałe konflikty podczas sądów cechowych. Klientów i rzemieślników wiązało wzajemne poważanie i szacunek. Wówczas też wymagane było szkolenie uczniów, co było okazją na przekazanie wiedzy.

To miejsce miało dużo szczęścia – właścicielem kamienicy jest „stary Krakus”, człowiek ceniący sobie obecność takiego wyjątkowego, długowiecznego zakładu. Pomimo doskonałej lokalizacji, w samym centrum Starego Miasta, udaje się uniknąć znacznych podwyżek czynszu.

Jaka przyszłość czeka ten zakład? Zdaniem Pana Mariana to zawód, którego pod jego okiem należałoby się uczyć co najmniej 2 lata, ale chętnych do nauki brak. Kilkumiesięczne szkolenia nie wystarczą – „Są setki piór wiecznych, a każde inne, każde wymaga innej naprawy, innego obejścia się z nim”. To bez wątpienia wiedza unikalna, a Pan Marian jest jednym z ostatnich jej depozytariuszy.

„Pióro wieczne jak dolar – wszystko przetrwało”

Jadwiga Zając
Zdjęcia: Monika Chrabąszcz

Zobacz to miejsce na mapie Dobrych Cech
Ilustracje przedstawiające amerykańskie reklamy
wiecznych piór sprzed lat pochodzą z ze strony http://www.vintageadbrowser.com
Przydatne linki:
Pióra Wieczne Forum
Forum o piórach wiecznych
Specjalistyczny blog „Słówko o piórach wiecznych…”
Portal o piórach118 komentarzy

 1. veloz wrote:

  Skoro w Krakowie było 7 takich zakładów, to gdzie one się znajdowały? Ktoś wie??

 2. Ariel wrote:

  W Krakowie znanym zakładem naprawy piór wiecznych był również punkt u Z. Ziembickiego na Pl. Mariackim.

  • Jadwiga Zając wrote:

   Dokładnie tak. W komentarzu powyżej jest link do skanu fragmentu gazety, w której zakład się reklamował (wcześniej przez pomyłkę oznaczyłam go jako ul. Floriańską).Dzięki!

 3. Kinga wrote:

  muszę się tam wybrać ze swoim piórem 🙂

 4. maciek wrote:

  tu jest link do tego ogłoszenia:
  http://bi.gazeta.pl/im/8/8410/z8410648V.jpg

  podobno jeszcze na Wielopolu był jeden zakład, zaraz na poczatku od Hali Targowej.

 5. FOP wrote:

  Jest kilka osób potrafiących naprawiać wieczne pióra. Są zrzeszeni na Forum o Piórach, a mozna ich znaleść tu:
  http://www.forumopiorach.net/viewtopic.php?f=162&t=3208

 6. Jadwiga Zając wrote:

  Słuchajcie! Po kolejnej konsultacji z Panem Gregą i poszukiwaniach w Internecie uzyskałam takie oto informacje:
  1) sklep na Placu Mariackim Zygmunta Ziembickiego istniał od 1910 roku aż do lat powojennych (choć nie znana jest dokładna data jego zamknięcia). Był to zarazem „Sklep Papieru i Galenterji” o bardzo bogatym asortymencie, jak i punkt naprawy.O historii rodu założyciela tego miejsca można przeczytać tu (jest rónież zdjęcie): http://www2.almamater.uj.edu.pl/101/11.pdf
  Z informacji na stronie sklepu papierniczego Ezop wynika, że są kontynuatorami tego rodzinnego interesu: http://www.ezop.pl
  2) 7 zakładów naprawy wiecznych piór zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej po wojnie to:
  – Adam Janczyszyn – Sławkowska 23(?)
  – Słomiany – Sławkowska
  – Karmelicka 1(?)
  – Starowiślna (budynek Kina Uciecha)
  – Jankowski – Floriańska
  – Floriańska
  – i Szpitalna oczywiście:)
  3) Odnośnie Wielopola – to była mała budka i ponoć rzeczywiście jakiś Pan naprawiał tam pióra, ale nie był zrzeszony w Cechu Rzemiosła.

 7. Ariel wrote:

  Punkt naprawy Z.Ziembickiego z pewnością istniał w 1936 roku. Potwierdza to katalog opublikowany na piorawieczneforum.pl:

  http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/1275-kawuska-kwasilewski-i-s-ka-katalog/

 8. Adam wrote:

  Szkoda, że nie ma chętnych do nauki fachu 🙁

  • Ola wrote:

   Są chętni do nauki fachu. Są też chętni by wiedzę przekazać. Popatrz chociaż tu:
   http://www.forumopiorach.net/viewforum.php?f=19
   Szkoda tylko, że Pan Grega na czeladnika nikogo przyjąć nie chce. Dobrze, że wiedza jest chociaż w necie i na spotkaniach przekazywana.
   Są także i spotkania organizowane w Krakowie.

   • Jadwiga Zając wrote:

    To prawda, na różnych forach widać, że ludzie organizują się wokół tego wspólnego hobby, a w niektórych przypadkach udaje się to przekształcić w działalność zarobkową (punkt naprawy we Wrocławiu).
    A skąd wiadomo, że Pan Marian Grega nie chce przyjąć czeladnika? A nawet jeśliby tak było to myślę, że lata temu pan Grega zrobił wszystko, co w jego mocy, żeby swoją wiedzę przekazać, a z roku na rok nauczanie jest coraz trudniejsze i to jego prawo, żeby „złożyć broń”:)

    • Marcin wrote:

     Dokładne namiary na Zakład Z. Ziembickiego w Krakowie widnieje na jego kopercie reklamowej ( w moich zbiorach)z roku 1935.

     „Z.Ziembicki
     Przybory Biurowe, Tablice Emaljowane, Dyplomy, Pieczęcie, Numeratory, Specjalny Skład Przyborów Rysunkowych
     Kraków Pl. Marjacki 2 Tel: 125-91 i 201-10
     Skrytka Pocztowa 187”

     Pan Grega nie przyjmuje uczniów, czeladników. Wiem, ponieważ moja przyjaciółka pytała go kilka razy o taką możliwość.

    • Rka wrote:

     Ten wrocławski punkt to „Pracownia Piór Wiecznych MeMo” 😉 gdzie przede wszystkim naprawiam swoje własne pióra 🙂 Co do Pana Mariana to niezwykle mi miło połączyć głos z postacią, mniej więcej tak właśnie sobie Go wyobrażałam. Mieliśmy przyjemność kilka razy rozmawiać przez telefon. Co do braku czeladnika, szkoda bo boję się, że kiedy Pan Marian zdecyduje się odejść na emeryturę to zakład przy Szpitalnej po prostu zniknie.

 9. Jadwiga Zając wrote:

  Marian Grega – zasłużony krakowski rzemieślnik, znawca wiecznych piór – otrzymał wczoraj z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę „Honoris gratia”.
  http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/miasto-krakow/1251232-naprawial-pioro-czeslawa-milosza

 10. Jadwiga Zając wrote:

  W Panoramie (29.12.12., g.18.00) pojawił się krótki reportaż o wiecznych piórach – wystąpił w nim między innymi Pan Marian Grega:
  http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/panorama

 11. Klient wrote:

  Witam,

  Pare slow do ksiedza prowadzacego:

  1. Na dzien dzisiejszy (luty 2013) pracownia MeMo we Wroclawiu nie istnieje. Probowalem skontaktowac sie z nimi na 100 sposobow – po prostu najwyrazniej zlikwidowali biznes.

  2. Nie jestem zadowolony z uslug p. Mariana Gregi. Wyslalem pioro rotring newton i stalowke z prosba o wymiane. Dostalem telefon, ze sie nie da zadna miara i ze pioro bedzie odeslane.

  Wzialem kleszcze, pociagnalem i stalowka wyszla … Potem wlozylem nowa, zlozylem, docisnalem aby atrament splywal i dziala ! Chyba okazalem sie lepszy od profesjonalnego rzemiesnika z dziesiatkami lat praktyki… Moze czas otworzyc wlasny punkt naprawy pior? 😉

  • Jadwiga Zając wrote:

   Cóż, myślę, że tak to już bywa, kiedy zlecamy coś człowiekowi – ma prawo się się mylić (choć nikt oczywiście nie chce, żeby to właśnie na niego przypadł taki wyjątek od reguły:)

  • Rka wrote:

   Pani Jadwigo – serdecznie zapraszam kiedyś do Wrocławia, drzwi zawsze stoją otworem!

   Panie Klient, widać niezbyt skutecznie Pan szukał … po Pańskim komentarzu muszę powiedzieć, że … wcale nie żałuję.

   Co do Newtona Rotringa … może Pan Grega, jak i ja, nie przepada za współczesnymi piórami 🙂
   Btw. trudno mówić o niezadowoleniu z usługi skoro nie została wykonana, nieładnie!

 12. Andraszek wrote:

  Właśnie się dowiedziałem, że zakład jest zamknięty. Kraków podniósł czynsz za 12mkw z 2’000zł na 4’500zł. Panie Prezydencie Krakowa, a jużci wiesz Pan o tym?

 13. Andraszek wrote:

  Właśnie się dowiedziałem, że zakład jest zamknięty. Kraków podniósł czynsz za 12mkw z 2’000zł na 4’500zł. Panie Prezydencie Krakowa, a jużci wiesz Pan o tym?

 14. Magda wrote:

  Ktoś się orientuje czy którykolwiek z wymienionych 7 punktów jeszcze działa? Może ktoś poleci godny zaufania zakład/osobę do naprawy 2 piór wiecznych?

 15. iPad wrote:

  we prefer to honor lots of other world-wide-web internet sites on the web, even if they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out

 16. always a huge fan of linking to bloggers that I enjoy but dont get a good deal of link really like from

 17. Solar Of Hawaii Buy Solar panels & Complete Solar Systems- Solar Systems Services including #1 rated Solar World & Mitsubishi Electric Solar Power on the Big Island of Hawaii. Professional Solar Installation Available in Hawaii.

 18. morkie wrote:

  we like to honor lots of other web internet sites on the net, even though they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out

 19. below youll discover the link to some web sites that we consider you should visit

 20. Have you ever thought about including a little bbit more than just your articles?

  I mean, what you say iss valuable and all. But imagine if yyou
  added some great phtos orr video clips to give your posts more, „pop”!

  Your ccontent is excellent but with images and vikdeo clips, this site could certainly be one of the most beneficial in its niche.
  Awesome blog!

 21. Google wrote:

  We prefer to honor numerous other world-wide-web web pages around the internet, even though they arent linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out.

 22. Google wrote:

  We prefer to honor quite a few other net sites on the web, even if they arent linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out.

 23. Google wrote:

  Usually posts some extremely exciting stuff like this. If youre new to this site.

 24. Clasificados Online para El Transportista Si Somos los nmeros 1 Compra o Vende? Camiones, Camionetas, Volteos, Trailers – Trabajos para el Transportista

 25. usually posts some incredibly intriguing stuff like this. If youre new to this site

 26. Google wrote:

  Usually posts some very interesting stuff like this. If youre new to this site.

 27. that would be the end of this write-up. Here you will find some web sites that we assume youll enjoy, just click the hyperlinks over

 28. usually posts some pretty intriguing stuff like this. If youre new to this site

 29. 福井脱毛 wrote:

  below youll find the link to some sites that we think you’ll want to visit

 30. 福井脱毛 wrote:

  always a big fan of linking to bloggers that I really like but dont get a great deal of link like from

 31. 福井脱毛 wrote:

  usually posts some incredibly exciting stuff like this. If youre new to this site

 32. buy kona wrote:

  below youll locate the link to some websites that we feel you’ll want to visit

 33. Google wrote:

  We prefer to honor several other world wide web web pages on the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out.

 34. chicago wrote:

  we prefer to honor lots of other web web sites around the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out

 35. best kona wrote:

  always a huge fan of linking to bloggers that I love but dont get a whole lot of link like from

 36. usually posts some quite intriguing stuff like this. If youre new to this site

 37. Google wrote:

  That is the finish of this write-up. Here you will discover some websites that we consider youll enjoy, just click the hyperlinks.

 38. usually posts some quite intriguing stuff like this. If youre new to this site

 39. TensorFlow wrote:

  always a big fan of linking to bloggers that I appreciate but dont get quite a bit of link really like from

 40. Google wrote:

  We like to honor lots of other online web pages on the internet, even if they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out.

 41. Google wrote:

  That is the end of this post. Right here youll obtain some websites that we believe youll appreciate, just click the hyperlinks.

 42. that would be the end of this post. Here you will obtain some web-sites that we consider youll enjoy, just click the links over

 43. that would be the end of this post. Right here youll find some web pages that we feel you will appreciate, just click the links over

 44. nebbia wrote:

  usually posts some really interesting stuff like this. If youre new to this site

 45. we like to honor quite a few other world-wide-web web pages around the net, even though they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 46. always a massive fan of linking to bloggers that I love but dont get quite a bit of link enjoy from

 47. Google wrote:

  Usually posts some pretty intriguing stuff like this. If youre new to this site.

 48. Google wrote:

  Usually posts some very fascinating stuff like this. If youre new to this site.

 49. that is the finish of this report. Here youll uncover some web sites that we believe youll value, just click the hyperlinks over

 50. Google wrote:

  That will be the finish of this article. Right here youll locate some web sites that we consider youll enjoy, just click the links.

 51. below youll locate the link to some web pages that we assume it is best to visit

 52. Google wrote:

  Below youll discover the link to some sites that we believe you must visit.

 53. we like to honor many other web web pages around the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out

 54. always a significant fan of linking to bloggers that I appreciate but dont get a lot of link like from

 55. What’s up to all, the contents present at this web page are actually amazing for people experience, well,
  keep up the good work fellows.

 56. we prefer to honor lots of other net sites on the web, even though they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out

 57. Google wrote:

  Below youll locate the link to some web-sites that we assume it is best to visit.

 58. Google wrote:

  Usually posts some really fascinating stuff like this. If youre new to this site.

 59. Google wrote:

  Below youll locate the link to some web sites that we think you’ll want to visit.

 60. sahara wrote:

  that may be the end of this article. Right here youll obtain some websites that we feel youll value, just click the links over

 61. Google wrote:

  That is the finish of this post. Here youll locate some sites that we assume you will enjoy, just click the hyperlinks.

 62. Google wrote:

  We prefer to honor several other internet sites on the internet, even though they arent linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out.

 63. Bullet wrote:

  usually posts some very intriguing stuff like this. If youre new to this site

 64. that is the finish of this write-up. Right here you will locate some web sites that we feel youll enjoy, just click the hyperlinks over

 65. that is the finish of this article. Right here you will discover some sites that we think youll value, just click the links over

 66. always a large fan of linking to bloggers that I enjoy but dont get a lot of link love from

 67. usually posts some incredibly intriguing stuff like this. If youre new to this site

 68. sex lubes wrote:

  we prefer to honor many other world wide web web-sites around the web, even though they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out

 69. we like to honor several other world-wide-web web pages around the internet, even though they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out

 70. Google wrote:

  That could be the finish of this post. Here youll come across some web pages that we consider youll value, just click the hyperlinks.

 71. below youll locate the link to some web pages that we assume you’ll want to visit

 72. we like to honor many other web sites around the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out

 73. we like to honor lots of other world-wide-web sites on the net, even when they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 74. container wrote:

  usually posts some extremely intriguing stuff like this. If youre new to this site

 75. that is the end of this post. Right here youll come across some internet sites that we believe you will appreciate, just click the hyperlinks over

 76. we like to honor quite a few other online web-sites on the web, even if they arent linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out

 77. Anal toys wrote:

  we like to honor lots of other world-wide-web websites around the internet, even though they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out

 78. Google wrote:

  That is the finish of this report. Here youll find some web-sites that we feel youll enjoy, just click the links.

 79. driving tips wrote:

  we prefer to honor lots of other world-wide-web sites around the web, even when they arent linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out

 80. Google wrote:

  Below youll come across the link to some web pages that we believe you must visit.

 81. Google wrote:

  That would be the end of this article. Here youll come across some websites that we think you will enjoy, just click the hyperlinks.

 82. Google wrote:

  Below youll locate the link to some web sites that we feel you need to visit.

 83. Some truly nice and utilitarian information on this website, too I think the design holds fantastic features.

 84. Google wrote:

  We prefer to honor lots of other world-wide-web internet sites around the internet, even though they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out.

 85. glass dildo wrote:

  that would be the finish of this write-up. Right here you will obtain some sites that we assume youll appreciate, just click the links over

 86. Google wrote:

  That may be the end of this post. Here youll obtain some web pages that we consider youll enjoy, just click the hyperlinks.

 87. Google wrote:

  That will be the finish of this article. Right here youll locate some internet sites that we consider youll value, just click the links.

 88. Google wrote:

  That will be the finish of this report. Here youll obtain some internet sites that we believe you will value, just click the links.

 89. Google wrote:

  Usually posts some quite exciting stuff like this. If youre new to this site.

 90. penis ring wrote:

  we prefer to honor a lot of other web web-sites on the web, even if they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out

 91. usually posts some extremely exciting stuff like this. If youre new to this site

 92. below youll locate the link to some sites that we feel you should visit

 93. that may be the finish of this report. Here you will come across some internet sites that we feel youll enjoy, just click the hyperlinks over

 94. always a significant fan of linking to bloggers that I like but dont get a lot of link appreciate from

 95. below youll uncover the link to some internet sites that we consider you should visit

 96. shoe company wrote:

  we like to honor several other internet sites around the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out

 97. long dildo wrote:

  usually posts some quite interesting stuff like this. If youre new to this site

 98. gay dildo wrote:

  we like to honor quite a few other world wide web websites around the net, even if they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

 99. The best Kona Coffee took 16 centuries to arrive Online. Kona Coffee originated from the Arabica tree discovered 5th century although roast coffees best medicinal properties were not discovered until late 14th century A.D.

 100. usually posts some very interesting stuff like this. If youre new to this site

 101. that will be the end of this report. Here youll find some web pages that we feel youll value, just click the links over

 102. usually posts some incredibly intriguing stuff like this. If youre new to this site