Gregory Michenaud „Ostatni mohikanie. Przewodnik po miejscach niezwykłych”

Polecam Wam książkę niezwykłą. Grégory Michenaud zabiera nas w nostalgiczną podróż do miejsc, gdzie działanie jest dążeniem i celem zarazem, gdzie szlachetność pracy jest widoczna w bardzo cielesny sposób, a człowiek tworząc przedmioty użytkowe przemyca w nich mały pierwiastek samego siebie. Towarzyszące zdjęciom teksty Krzysztofa Michalskiego, stanowią cenny komentarz wprowadzający w tajniki zawodów i historie osób je wykonujących. Pozycja obowiązkowa!

Na stronie Wydawnictwa Lokator czytamy:
„Garncarz, rymarz czy tapicer – kiedyś trudno było wyobrazić sobie życie bez usług któregoś z tych zawodów. Rzemieślnicy cieszyli się ogólnym poważaniem, a szyldy ich firm widniały w centrum miast i miasteczek. Dziś lutnika, bednarza, gorseciarkę często próżno szukać, a ślady ich obecności zaciera coraz szybciej biegnący czas. Na wędrówkę po odchodzącym coraz bardziej w niebyt świecie zabiera nas Grégory Michenaud w wydanym niedawno albumie Ostatni Mohikanie. Przewodnik po miejscach niezwykłych. Grégory to paryżanin, od 2000 roku mieszkający w Polsce. Osiadł na krakowskim Kazimierzu, który klimatem i sposobem życia przypominał mu rodzinne miasto nad Sekwaną. Wspólnie z Krzysztofem Michalskim (autorem tekstów) uchwycili magiczny skrawek rzeczywistości i zarejestrowali spadkobierców wielowiekowej nierzadko tradycji. Ostatni Mohikanie, to opowieść o przemijaniu, odchodzeniu i o urodzie rękodzielniczej pracy, gdy niemal wszystko zdominowały już maszyny. To opowieść o ludziach, zatopionych, przeważnie samotnie, w swojej pracy – pasji, która na ich twarzach wyryła piętno podobieństwa do siebie.”

Ostatni mohikanie. Przewodnik po miejscach niezwykłych
koncepcja: Gregory Michenaud, oprac.: Piotr Kaliński, teksty: Krzysztof Michalski; wydawnictwo: LOKATOR BESTLOOKER PUBLISHING – Kraków 2009
Oficjalna strona książki
Gregory Michenaud – zdjęcia na stronie autora
Zobacz film towarzyszący publikacji

Jadwiga Zając

 

 2 komentarze

  1. veloz wrote:

    Gdzie można kupić książkę?