Polecamy książkę „Nieznany portret Krakowa” Barbary Zbroji i Konrada Myślika

Tym razem zapraszam do spaceru po Krakowie. Będzie to niezwykły spacer – nie zobaczycie tu Wawelu, kościoła Mariackiego czy Bramy Floriańskiej. Stare fotografie miejsc niepozornych, w dużej mierze nieistniejących tworzą portret żywego miasta sprzed około stu lat. To również poznawanie architektury Krakowa – w większości naprawdę dobrej i przemyślanej. Dziś najczęściej możemy obserwować to, co na bazie tych budynków powstało lub otacza je nie respektując historycznego kontekstu. Dla wielu będzie to zapewne poznawanie historii swojego otoczenia na nowo – zebrany materiał jest bardzo bogaty i to przede wszystkim obszerne teksty pozwalają nam ten świat zrekonstruować.  

„(…) pokazujemy, używając trudnych przykładów, jak patrzeć na stare fotografie, jak pomagać sobie planem miasta, własną pamięcią, spacerem. (…) Jeśli rzeczywiście jeden obraz zdolny jest powiedzieć więcej niż tysiąc słów, to tego doświadczyliśmy. Mimowolnie niekiedy uchwycenie tysięcy składników zamrożonej w kadrze rzeczywistości daje autorom i czytelnikom pole do niekończących się poszukiwań.”

Na stronie Wydawnictwa WAM czytamy:

Żadnych niespodzianek – jest tak, jak w tytule. W środku znajdą Państwo kilkadziesiąt fotografii dotąd szerzej nieznanych lub publikowanych niezmiernie rzadko. Dołączyliśmy do każdej z nich krótką historię. Proszę otworzyć książkę w dowolnym miejscu. Będzie nam miło.
Autorzy

Nieznany portret Krakowa to opowieść o przenikaniu się różnych światów: tradycji i postępu, miasta i przedmieścia. Autorzy identyfikują miejsca o szczególnej odrębności, wydobywają problem „miasta w mieście” i uświadamiają nam skalę skoku jaki wykonał modernistyczny Kraków w ciągu pół wieku. (…) Fundują nam powrót do Krakowa poszukującego swej nowej tożsamości – miasta sprzed lekcji totalitaryzmu, uniformizacji i urbanalizacji. To książka pisana miłością i erudycją.
Prof. Jacek Purchla

Nieznany portret Krakowa, Barbara Zbroja i Konrad Myślik, Wydawnictwo WAM, Kraków 2010.
Zapraszam też do śledzenia bloga Dawno Temu w Krakowie, gdzie autor zestawia fotografie sprzed lat ze współczesnymi.

Jadwiga Zając2 komentarze

  1. Pani Jadwigo?

    Pięknie dziękuję za tych kilka dobrych słów. Zainteresowanie i aprobata osób podobnych do Pani zaszczyca nas i dodaje nam skrzydeł. KM

    • Jadwiga Zając wrote:

      Panie Konradzie, inspiracja jest wzajemna. Cieszy mnie, że trafił Pan na nasze internetowe włościa. Pozdrawiam!