Ładnie Naprawię

sklep_1_ladnie„Odpowiedzialny styl życia, dobre wzornictwo, ekologia, zdrowie…” – tymi słowami, twórcy nowego magazynu „Ładnie Naprawię” zapraszają do lektury – i nie ma tu przypadkowych słów. Nie ma też przypadkowych ludzi.

Redaktorem naczelnym jest Maciej Mazerant, a dyrektor artystyczną Maja Ruszkowska-Mazaret – czylie te same persony, które tworzą Purpose. PURPOSE to interdyscyplinarny magazyn i serwis internetowy obejmujący szeroko pojęte zagadnienia z obszaru kultury, nauki, przedsiębiorczości – jak czytamy na stronie. W ciemno możemy założyć, że projekt „Ładnie Naprawię” ma ręce i nogi. Bo „Ładnie Naprawię” to nie tylko papierowy (a papier przyjemny – gazetowy), liczący 48 stron magazyn. To bardzo dobre i potrzebne przedsięwzięcie. We wstępie czytamy:

Społeczność, którą stworzyliśmy wokół serwisu Ładnie Naprawię – artyści w swoim fachu, od początku jego istnienia domagała się czegoś więcej niż tylko miejsca wymiany ofert związanych z naprawianiem. Odpowiedzią na te oczekiwania jest gazeta Ładnie Naprawię. Naprawianie jest bowiem nie tylko czynnością, ale ideą, którą chcemy wspólnie propagować i rozwijać. Dzięki gazecie „Ładnie Naprawię” mamy szansę trafić do tych miejsc i ludzi, do których nie dotarliśmy, tworząc serwis internetowy. Za pośrednictwem gazety możemy przybliżyć ideę naprawiania w sposób ciekawy, rzetelny i przystępny zarówno bywalcom modnych klubokawiarni, jak i klubów seniora. Naszym zamierzeniem jest, aby medium to trafiło do warsztatów rzemieślniczych, sklepów z designem, projektantów, ale również do miejsc propagujących zdrowy styl życia, urzędów, ministerstw odpowiedzialnych za „naprawianie” naszego życia codziennego czy biur architektonicznych, urbanistycznych „naprawiających” naszą przestrzeń publiczną. Zależy nam, aby gazeta „Ładnie Naprawię” była wszędzie tam, gdzie spotykają się ludzie pragnący pozytywnej zmiany, opartej na odpowiedzialności za otaczający nas świat, ten w skali mikro i makro.
W pierwszym numerze Ładnie Naprawię, skupiamy się przede wszystkim na zaprezentowaniu dobrych praktyk, związanych z ideą naprawiania, odnawiania, tworzenia z wykorzystaniem materiałów odnawialnych lub ekologicznych. Prezentujemy projekty o małych budżetach, a także te realizowane w ogromnej skali. Przeprowadziliśmy badania dotyczące idei naprawiania, dlatego na łamach gazety dzielimy się ich wynikami. W pierwszym numerze nie mogło zabraknąć również nowych technologii i związanych z nimi trendów w naprawianiu. Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom, którzy zaangażowali się w tworzenie tego przedsięwzięcia, ale najbardziej dziękujemy im za to, że robią to, co robią, dlatego my mamy o czym pisać.

10013514_607148882686973_6279715882553888930_n

A jest o czym czytać. Głównie o designie, architekturze, jest wywiad i multum ciekawostek. Przede wszystkim jest to jednak, w moim odczuciu magazyn o ładnych rzeczach, o tworzeniu i świadomym otaczania się ładnymi rzeczami.
O współpracy, spełnianiu marzeń i życiu z pasją. Jak chociażby krótka wzmianka o artystach: Nicku Olsonie i Lilah Horowitz, którzy swoje romantyczne marzenie przekuli w rzeczywistość: „opowieść o łączącej ich pasji zamknięta jest w okiennicach, z których zbudowali ścianę wyśnionego domu”. Jest wywiad z Thierry’m Boltzem i Claude’m Saosem, czyli kolektywem Wood.b – dwójką projektantów tworzących od 2009 roku drewniane ramy do rowerów. Wyraziste, na indywidualne zamówienie, przyjazne cyklistom i otoczeniu. Ładne. Jest sygnalizowany zdjęciem na okładce artykuł Justyny Szczepańskiej o Hüttenpalast – berlińskim kempingu w starej fabryce. „Ten założony przez dwie pasjonatki hotel to połączenie kempingowej atmosfery i wygody hotelu”. Jest w końcu wywiad z Godspeed Furniture, czyli Joy’em van Ervenem i Finn’em Ahlgren’em, których styl pracy jest znany jako „projektowanie rozkładu” czy „studium śmierci”. Dueceie który tworzy niesamowite meble, dostrzegając tam gdzie większość ludzi widzi uszkodzone materiały piękno i niepowtarzalny charakter. Opowiadają nie tylko o meblach, ale całym procesie twórczym. Opowieść niezwykła i inspirująca.

Tak jak wywiad z Kamilą i Wojciechem Wyrobkami. „Wyrobki” to „twórczy duet specjalizujący się w meblowych metamorfozach. (…) Ich pracownia w górnośląskich Żorach jest miejscem odradzania się starych, niedocenianych sprzętów, które dzięki pasji Wyrobków, mają szanse ponownie rozbłysnąć, ciesząc się bogactwem form i kolorów”. W podobnym tonie utrzymana jest prezentacja inicjatywy „Studio Rygalik” – którego spektrum działań jest bardzo szerokie „od projektowania, rozwoju i wdrażania produktu po realizacje site-specific oraz produkcję limitowanych serii, a także eksperymentalne obiekty, kompleksowe doznania kulinarne oraz warsztaty badające relację pomiędzy projektowaniem a jedzeniem”. Znalazło się miejsce na równie ważne tematy. Tekst Igora Gałązkiewicza „Projektowanie zmian” opowiada o rewitalizacji przestrzeni miejskiej, podając bardzo ciekawe i trafne przykłady udanych zabiegów. Czy „Operacja sufit” – o przepięknej akcji malowania sufitów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i efektów jakie akcja wywołała.

1966690_595119757223219_1926421359_n

Przez wszystkie strony przebija jednak zachęta. Propozycja. Pomysł nad zatrzymaniem się i zastanowieniem nad ponownym włączeniem do użytku przedmiotów, które pozornie nie mogą nam służyć. Nad stworzeniem bazy wymiany osób, ofert, doświadczeń. Doskonale ilustruje ten proces raport z badań nad środowiskiem twórców związanych z „Ładnie Naprawię”. I wcale nie są to osoby mające wykształcenie np. w meblarstwie. „To przede wszystkim artyści, ludzie kultury, architekci w wieku 26-35 lat z wykształceniem magisterskim”. Osoby dla których praca rąk była tak pociągającym działaniem, że zmieniły całe życie. To zachęta dla każdego. Mamy nawet mini-poradnik jak naprawić krzesło. To zmiana myślenia o „rzeczach” o użytkowaniu – która niesie ze sobą ogromne konsekwencje. Dla nas, dla otoczenia, dla środowiska. To coś, co pozwoli nam ładnie żyć.

Maciej Schütterlý

Miejsca w Krakowie, w których kupisz magazyn „Ładnie Naprawię”: Księgarnia Młoda, LOKATOR coffee & books, House of Albums.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

W KSIĘGARNIACH DOSTĘPNY JEST JUŻ DRUGI NUMER „ŁN”! A WYGLĄDA ON TAK:10373705_284392275055135_3391124998810522227_nOne Comment

  1. Suggested Studying

    Dobre CechyŁadnie Naprawię » Dobre Cechy